Прокуратурата в Пловдив отказа да образува досъдебно производство след жалбата на известния фен на Ботев Велизар Цолакидис, който твърди, че е бил заплашван с побой от Илиян Филипов по време на среща между последния и фен клубовете.

Припомняме, че инцидентът се случи на публично място и пред свидетели, по време на среща  на представители на феновете с Илиян Филипов заради напрежението и декларациите от КПБП и редица фракции срещу него.  

Въпреки че основната тема е била фен магазина и помещенията, въпросът за отношенията между ръководство и привърженици също е било засегнат, както и е станало дума за побоя на Филипов над Велизар Цолакидис.   Последният също е бил на срещата и той е чул как собственикът на ПИМК го заплашва.

Цолакидис подаде жалба в прокуратурата веднага след случилото се. В нея той посочи, че Филипов е отправил сериозни заплахи за саморазправа, което е предизвикало у него страх за личната му безопасност.

Това е втора жалба на запалянкото срещу Филипов. През 2024 година в медийното пространство беше публикувано видео, на което ясно се вижда как Филипов напада и удря Велизар Цолакидис.

Собственикът на ПИМК бе в автомобила си до стадион „Христо Ботев“, когато забелязва футболния фен. Слиза от джипа си, отправя словесни нападки към Велизар, след което преминава и към физическа агресия. На кадрите се виждат ритници, замахване и удар с глава от страна на Илиян Филипов. Разследването бе прекратено година след боя със становище на наблюдаващия прокурор, че не е налице престъпление. След серия от жалби Върховна касационна прокуратура разпореди да бъде подновено разследването.

Велизар Цолакидис: Илиян Филипов смята, че е недосегаем – ВКП възобнови разследването за побоя над менФилипов е рецидивист - напада хора без причина, знаейки, че от страх никой няма да се оплаче, заяви фенът на Ботев

В края на септември, на  среща на представители на феновете с Илиян Филипов заради напрежението и декларациите от КПБП и редица фракции срещу него, благодетелят на Ботев е сипел обиди към Велизар. На въпрос от фенове защо през 2024 години го е би, Филипов на висок глас заявил: „И пак ще го бия! Велизар не е никакъв”, а след това го обидил.

Веднага след това Велизар Цолакидис подал жалба срещу Илиян Филипов за заплахите в побой.

Дадоха Илиян Филипов на прокуратурата - отново заплашвал известен фен на Ботев с побойФинансовият благодетел на Ботев заявил на среща на феновете, че пак ще бие Велизар Цолакидис

Само три работни дни след подаването на жалбата Велизар получи официално уведомление за отказ от образуване на досъдебно производство. За това разказа самия Цолакидис пред TrafficNews.

 „Вместо държавата и институциите да защитават гражданите, защитават един самозабравил се деребей“, коментира разочарованият фен пред репортер на медията ни.

Велизар уточни, че в сряда е бил призован от представители на държавното обвинение, за да му бъде връчено постановлението на наблюдаващия прокурор. В документа се посочва, че няма съставомерни признаци за престъпление по обвинението на Цолакидис, като се аргументира, че между двамата съществува „дълбока вражда“.

Прокуратурата обаче отбелязва, че има данни за друго престъпление – по член 146 от Наказателния кодекс (обида), което обаче не се преследва по служебен ред и изисква частно съдебно производство.

„Отново оставам разочарован от правораздавателната система“, добави Велизар, подчертавайки чувството за несправедливост и безсилие пред институциите.

„Явно и агресивно ме обиди, пред много хора се закани в бой, това стана достояние на много свидетели. Демонстрира самонадеяност и чувство за безнаказаност. И в крайна сметка – няма данни за престъпление! Това е невероятно и неприемливо! Няма да оставя нещата до тук. Ще си търся правата по всякакъв възможен начин, защото това не е просто личен инцидент – това е въпрос на принцип и защита на гражданските права“, заяви гневно Велизар.

Той и адвокатите му няма да обжалват постановлението на Районна прокуратура. Входирана е обаче молба, случаят да бъде приобщен към първоначално образуваната преписка. Както медията ни съобщи, разследващите отново проверяват сигнала, като Цолакидис е бил викан отново в Шесто районно.