Служителите на „Автомобилна администрация“-Пловдив, които свалиха номерата на репатрак на ОП „Паркиране и репатриране” са действали самоволно в разрез с нормативната уредба. Това е установила вътрешната проверка от ръководството на ДАИ.
От пресцентъра на министерството на транспорта обявиха, че имало нарушения от служителите и при извършването на проверката, а самият акт е написан в разрез с нормативната уредба.
Освен че служителите самоволно са се отклонили от графика за работа, те са използвали стоп палка на МВР, като е имало и други нарушения. Също така проверката е установила, че описаните нарушения в акта на ДАИ-аджиите са в разрез с нормативната уредба, тъй като за този тип автомобили не се изисква лиценз.
Предстои дисциплинарен съвет в ИА „Автомобилна администрация“ да вземе решение за действията на служителите.
Ето и цялото съобщение:
Приключи вътрешната проверка за изясняване на действията на служителите на ОО „Автомобилна администрация“-Пловдив по време на инспекция на специализиран автомобил за принудително преместване, собственост на ОП „Паркиране и репатриране“ към Община Пловдив. Комисията е констатирала, че служителите на областния отдел, участвали на 04.04.2024 г. в проверката са нарушили вътрешните правила за работа в ИА „Автомобилна администрация“.
Служителите своеволно са се отклонили от предварително утвърдения график за работа и са предприели действия по проверка на специализирания автомобил на място, различно от определеното в дневния им график. По време на проверката единият от служителите е използвал стоп-палка с надпис „МВР“, вместо стоп-палка на Агенцията, а другият е бил без униформено облекло, което също е нарушение на вътрешните правила. Констатирани са и други пропуски в организацията на дейността на отдела и работата на конкретните инспектори.
Предстои дисциплинарен съвет в ИА „Автомобилна администрация“ да разгледа предоставените материали от вътрешната проверка и да предложи последващи действия, на основание Закона за държавния служител.
По отношение на констатираните от инспекторите на ОО „Автомобилна администрация“-Пловдив нарушения по време на проверката, комисията е излязла със становище, че неправилно е прието, че водачът извършва превоз на товари без лиценз и съпътстващите го документи, тъй като принудителното преместване на паркирани в нарушение на Закона за движението по пътищата автомобили не е обществен превоз на товари, по смисъла на Закона за автомобилните превози, а се извършва в съответствие с чл. 171, т.5 от Закона за движението по пътищата.