Правосъдието удари с 50 бона Община Пловдив заради дървото, паднало и прекършило гръбнака на дете

Според експерти, от 2022 година дървото е компрометирано

05.05.2025 09:00 13862 0
Правосъдието удари с 50 бона Община Пловдив заради дървото, паднало и прекършило гръбнака на дете

Съдебен шамар за Община Пловдив. Детето, върху което се стовари гнило дърво в центъра, осъди администрацията заради бездействието си. 13-годишното момиченце, чрез законния си представител, е спечелило делото срещу Община Пловдив за причинените имуществени и неимуществени вреди, причинени от нелепия инцидент. Месеци наред детето бе приковано на легло, а година и половина по-късно травмите все още му напомнят за кошмарните събития.  

Припомняме, че три деца бяха приети в болница, след като дърво падна върху пейка на ул. "Богомил" в Пловдив. Инцидентът се случи малко след 14:00 часа на 19 януари 2023 година. Момичетата на 12 и 13 години са седели на пейка в парк, когато от вятъра дървото е паднало и короната му се е срутила върху тях. Най-тежко пострадалото дете бе със счупване на прешлена. Братовчедка й също бе с контузия, но на главата. Останалите деца се разминаха само с охлузвания. В рамките на няколко месеца, 14-годишното момиче трябваше да стои неподвижно на легло заради сериозната травма.

Налага се обездвижване в легло за седмици, носене на ортопедичен колан в продължение на месеци и пълна изолация от нормалния детски живот – без училище, без приятели, без възможност да се движи нормално.

Откараха с линейка две деца, пострадали при инцидента с паднало дърво в Пловдив

 

 

Дърво се стовари върху четири деца в центъра на Пловдив

Бащата на едно от пострадалите деца: Дъщеря ми е със счупен прешлен, племеницата с контузия на главата

Близо година след инцидентът, детето е завело дело срещу Община Пловдив, което печели на две инстанции. Преди дни Апелативен съд окончателно се е произнесъл по казуса. Според магистратите основна вина с случилото се има администрацията, чрез своето бездействие. Съдът установява, че дървото е било в лошо санитарно състояние (изсъхнало и гниещо) още от септември 2022 година, но служители на общината не са предприели необходимите действия за отстраняване на опасността. Експертите са установили, че скоростта на вятъра в деня на инцидента е била слаба (10 м/сек), т.е. падането на дървото не е резултат от непреодолима сила, а от небрежност на отговорните служби.

Пострадалото дете е получило сериозни увреждания на гръбначния стълб, изискващи продължително домашно лечение и водещи до физически и психически страдания. Детето развива тревожност, нарушения на съня, емоционални сривове и страхове от бъдеща инвалидизация. Всичко това, защото едно гниещо дърво не е било премахнато навреме.

След инцидента детето е било напълно обездвижено, лекувано в домашни условия, с интензивни болки и силен психически дискомфорт. Пропуснало е учебни занятия и е изолирано от социален живот за дълъг период. Медицинската експертиза установява 6-месечен оздравителен процес с продължаващи болки и ограничена физическа активност.

По време на делата Община Пловдив, вместо да поеме отговорност, опитала да се защити, твърдейки дори, че родителите били виновни са съпричинили вредите, защото не били осигурили надзор. Твърденията обаче са били отхвърлени, тъй като не е доказана каквато и да е вина или неправомерно поведение от тяхна страна.

„Единствената „вина“ е, че 13-годишната е била на мястото на инцидента (седнала по средата на пейка) в момента на счупването и падането на процесното дърво върху нея. Но това нито е противоправно, нито е укоримо. Ищецът с нищо не е предизвикала счупването и падането на дървото. Дори и двамата родители да са били на мястото, това е без значение за настъпване на вредоносния резултат, поради внезапността и непредвидимостта на падането на дървото”, се казва в част от мотивите на съда.

В крайна сметка Апелативен съд са уважили искът и са присъдили обезщетение от 50 000 лв., което признателно да покрие само част от преживяното. В допълнение, общината трябва да плати и 4650 лв. адвокатски разноски.

Изпрати новина