Има ли конфликт на интереси по избора на фирма за подмяната на уличното осветление на Асеновград за близо 1 млн. лева с европейско финансиране? Може ли ръководителят на проекта, да бъде консултант и на спечелилата фирма?
Тези въпроси възникват при проведена обществената поръчка от Община Асеновград, с която са определили пловдивската компания „Сейф парт” ЕООД за изпълнител по нея. Тя е за 865 хиляди лева без ДДС и е по европейска програма. Срещу сумата фирмата изпълнител трябва да подмени старите лампи с нови LED осветители, както и да внедри система за управление на външно изкуствено осветление и измерване, мониторинг и контрол на потреблението на електрическа енергия.
По процедурата освен „Сейф парт” са участвали и „КА – Енерджи” ЕООД. Последните са били отстранени, тъй като по една от позициите не са представили декларация за съответствие за лед осветителни тела. Оценителната комисия пък дава максимума от 100 точки на спечелилата компания.
В комисията участват трима души – зам.-кметът Таньо Манолов, Диана Господинова – експерт в Община Асеновград, както и Пламен Кировски – външен експерт. Последният е и ръководител на целия проект, какъвто е нужен при реализация на такъв тип европейски програми.
След края на процедурата не постъпват жалби в КЗК и Община Асеновград подписва договор с фирмата в началото на месец април. До тук – нищо нередно.
TrafficNews обаче научи, че ръководителят на проекта Пламен Кировски работи по редица други обществени поръчки заедно със спечелилата фирма „Сейф парт” ЕООД. Проверка по различните обществени поръчки, в които участва компанията, е видно как Пламен Кировски е работил с тях по изготвянето на технически и ценови предложения.
В ЦАИС са налични официални документи, подадени от „Сейф парт”, които са изготвяни от Кировски. С това се установява, че той е в активно сътрудничество с фирмата, когато тя участва по обществени поръчки. В същото време по процедурата за Община Асеновград, същият се явява, и член на Комисията, и ръководител проект, спечелен от същата тази фирма.
Документите, в които е видно името на Кировски са поръчки в Община „Родопи”, община Дългопол”, Община Пловдив други.
По закон всеки един от комисията се подписва в декларация за липса на съвместимост или конфликт на интереси с участниците в процедурата. Такава декларация е подписал и самият Кировски.
Пред репортер на TrafficNews той не отрече, че може да е консултирал „Сейф парт” по други поръчки, но заяви, че не си спомня.
„Аз съм най-добрият експерт в областта. Работя с над 50 компании и много общини. Възможно е да съм ги консултирал по някои от процедурите”, заяви Кировски. Той каза, че може някои ценови и технически предложения просто да ги е преглеждал за грешки и за това да стои неговото име като последно запаметено в електронните документи. Също така е възможно тази работа да е била през договор през консултантската фирма „Плеядес”, където също е външен консултант.
„Нямам договор с въпросната фирма по смисъла на трудово-правните отношения”, каза още той. Запитан дали няма консултантски договор и това не би било конфликт на интереси, Кировски бе категоричен:
„Не е конфликт на интереси. Аз съм си попълнил декларациите, както е по закон. Обществената поръчка в Община Асеновград е проведена по еталон в България и е в интерес на хората и администрацията. Няма как по никакъв начин нещо различно да е повлияло на преценката ми”, заяви Кировски. Той допълните, че разлика от проекта, на който е ръководител, в цялата страна има редица злоупотреби и нагласени обществени поръчки за улично осветление.
„От 64 поръчки в България за осветление може би има само 10, в които няма злоупотреби, очаквам дори прокуратурата да се намеси”, каза Кировски.
„Сейф парт” – рекордьор по участия и жалби, любимци на бивш зам.-кмет на Пловдив
Пловдивската фирма за осветителни тела има 6 договора по обществени поръчки в цялата страна, макар че е участвала в 56 обществени поръчки. Три от договорите са в миналия мандат в Община Пловдив, когато за осветлението отговаряше зам.-кметът Тодор Чонов.
Тя бе избрана за доставка на LED осветителни тела, с които ОКТ подменят лампите. Другите два договора предизвикаха скандали. Единият бе за подмяна на осветителните тела на Гребната база, за които TrafficNews писа. Тогава от фирмата боядисваха стълбовете директно, без да премахнат ръждата и да грундират, освен това изпълнението се забави с месеци.
Другата бе за подмяната на осветлението на моста на Адата. Там компанията на Димитър Котов бе избрана, въпреки че бе дала 50% по-висока цена.
Фирмата е доста активна и в Комисията за защита на конкуренцията, където е подала над 20 жалби. Последната й е за голямата подмяна на уличното и парково осветление в районите „Западен” , „Южен” и „Източен” за над 1,6 млн. лева без ДДС. Въпреки че „Сейф парт” не е подала оферта, тя е обжалвала разяснение по процедурата, дадено от възложителя.