Върховният административен съд отхвърли претенциите на пловдивския бизнесмен Мирослав Стамов, който обжалва заповедта на район "Централен" за незабавно спиране на изкопни работи в подземията на няколко сгради на Главната. Преди година и половина избухна скандал, след като обитатели на въпросните сгради съобщиха , че Стамов прокопава тунели под сградите и разширява подземия. Стигна се до намеса на служители на район "Централен" и полицията, които откриха истински римски катакомби под Главната.
Археолози и служители на Криминална полиция останаха втрещени, след като се натъкнаха на серия тунели, които водят в различни посоки. Някои от тях с дълбочина 10 метра. Проверката започна след няколко жалби на собственици и публикация на TrafficNews, че бизнесменът Мирослав Стамов, собственик на "Миротрейд" копае и налива бетон в границите на тяхната собственост без тяхно съгласие, без документи, в нарушение както на Закона за устройство на териториите, така и на Закона за културното наследство. От районната администрация издадоха Заповед за незабавно спиране на незаконното строителств. Тя бе изпратена до Министерството на културата и Националният институт по паметници на културата, а също така до община Пловдив и РДНСК, тъй като сградата е паметник на културата.
Стамов е категоричен, че не извършва изкопни работи , а единствено укрепва пропаднал външен зид, за което има разрешение от Националния институт за паметници на културата. В жалбата си до АС Стамов твърди, че заповедтта на кмета Георги Стаменов е незаконосъобразна, а за извършените строително - ремонтни дейности не било необходимо строително разрешение, тъй като извършвал "авариен ремонт".
В констативния протокол обаче подробно е описано на какво са се натъкнали служителите на общината, а именно изкопи, бетонни стени, бетонни колони, кофраж, армировка и пр. Обектът е строеж, а не СМР с временен характер, твърди съдебно- техническата експертиза.
Жалбоподателят не е доказал, че строежът представлява спешен ремонт на основите на сградата. Представеното конструктивно становище не е доказателство, понеже първо няма достоверна дата, второ не е ясно в каква процедура е изготвено и пред кой орган на държавна или общинска власт е представено, пише в мотивите на съда. Експертите са категорични, че основите на сградата не са компрометирани и няма висока подпочвена вода. В същото време обаче извършените изкопни работи представляват опасност за каменната сутеренна стена, оставена в експлоатационно състояние без обратен насип.
Заключението на ВАС е , че „несъмнено извършеното представлява строеж по смисъла на чл. 5, т. 38 от ДРЗУТ. Не е спорно, че липсват необходимите строителни книжа. Не са проведени и нужните съгласувателни процедури по ЗКН. Налице е незаконен строеж, който законосъобразно е спрян от орган притежаващ нужните правомощия” . Върховният съд потвърждава решението на Административен съд – Пловдив и заявява, че изкопите са абсолютно незаконни.
След решението на ВАС, което е окончателно, археолозите ще трябва да проучат и консервират обекта. Собственикът за своя сметка ще трябва да изготви проект за укрепване на сградата, който да бъде съгласуван с район "Централен" и НИНКН.