Започва истинска офанзива срещу комари и извънредно обработване на дворовете в детските градини в Пловдив. Това увериха от ОП „Дезинфекционна станция“. Вчера медията ни сигнализира до шефката на общинското предприятие Петя Дингилева за многобройните сигнали, който достигат до медията ни от читатели, намиращи се в различни точки на града по повод нашествието на комари в града.
Гражданите се оплакаха от наличие на рояци с досадните насекоми, както и че настояват да се вземат спешни мерки, тъй като не могат да се разхождат спокойно, без да бъдат нахапани от комари, независимо къде се намират.
Пловдивчаните добавиха, че дори и мазилата, които предпазват от нахапвания от насекоми не помагат. Хората са притеснени, че комарите могат да бъдат преносители на болести като малария и марсилска треска, като настояват за по-сериозни мерки.
Вчера шефката на ОП „Дезинфекционна станция” заяви пред медията ни, че непрекъснато се обработват и пръскат площите в града, като се работи успоредно с частна фирма. Тя добави, че интелигентните хора могат да си обяснят защо в тези условия биват хапани от комари.
Днес пък от общинското предприятие заявиха, че от началото на седмицата екипите са започнали истинска офанзива срещу комарите в Пловдив. През следващите два дни – четвъртък и петък, извънредно ще бъдат обработени дворовете на детските градини, като това ще стане след 18:30 часа, когато децата са си тръгнали.
„Времето е подходящо и очакваме максимален ефект от пръсканията. Не сме спирали да работим, но непрестанните дъждове отмиваха препаратите, намалявайки тяхната ефективност“, коментира Дингилева.
По думите ѝ още в началото на пролетта е стартирала ларвицидна обработка на биотопите на комари. Оттогава река Марица се третира постоянно, защото освен по разливите вода се задържа и върху растителността, а това също е предпоставка за развитието на комарите. Почти всяка нощ се обработва и Гребният канал. Работата в зелените площи се координира с „Градини и паркове“, тъй като тревата трябва да е окосена.
Дъждовното време създава особено благоприятни условия за популацията и развитието на възрастните комари. Някои видове снасят яйцата си върху мокри или влажни повърхности, откъдето много бързо се разпространяват. Размножаването им може да тръгне от изоставен съд с вода в необитаеми къщи или дори по терасите.
Когато гражданите видят рояци комари, директорката на „Дезинфекционна станция“ ги призовава да сигнализират директно в общинското предприятие, за да могат специалистите да локализират точното място, откъдето насекомите се разпространяват. С 13-годишния си опит в „Дезинфекционна станция“, Дингилева е категорична, че срещу комарите никога не се е пръскало толкова много, колкото тази година.
Препаратите, които се използват в съответната препоръчителна доза и концентрация, са разрешени за употреба от Министерството на здравеопазването. Телефоните на ОП „Дезинфекционна станция“ са 032/99 03 18, 032/64 25 83 и 032/64 41 56.
Припомняме, че от ОП „Дезинфекционна станция” наеха външна фирма, която да се включи в обработката на откритите площи. Поръчката е за 918 000 лева, разделена в три години.
В предмета на поръчката са включени мероприятия по дезинсекция и растителна защита в открити площи, обществени паркове, водни биотипи, мочурища и други пространства на територията на Пловдив, с обща приблизителна площ от 42 000 декара.
Още от категорията
Община Пловдив с мерки заради мръсния въздух! Властите с призив и към пловдивчани