Обрат по делото Ашим Асан срещу Община Пловдив, с което той претендира за колосално обезщетение след събарянето на незаконната му къща. Етническият лидер внесе жалба до Административния съд в Пазарджик, с което иска присъждане на близо 155 000 лв. за причинени имуществени вреди, както и 60 000лв. заради преживян стрес. Самата акция по разрушаване на сградата бе зрелищна, след като родата направи жива верига в опит да възпрепятства тежката техника.
Припомняме, че миналата година собственикът на имота организира злочест протест пред пловдивската полиция, след който той и синът му бяха изгонени. Тогава Ашим Асан заяви, че събарянето на къщата е било престъпление, извършено от кмета на район „Централен“ Георги Стаменов в съучастие с МВР. Твърдеше, че след акцията, при която институциите принудително влязоха в дома му поради отказ да бъдат доброволно допуснати – са изчезнали над 17 000 евро, над килограм злата, скъпи техники, нотариални актове, както и други вещи. Според синът му Фаих Хюсеинов изнесе версия, че всички тези неща са били откраднати от служителите на реда.
В жалбата си пред Административния съд Ашим Асан изложи мотив, че общината е действала незаконосъобразно, тъй като е пристъпила към събаряне на четириетажната му къща в Аджисан махала при висящ съдебен процес и направено искане за спиране на заповедта. Пазарджишкият съд обаче я обяви за неоснователна и посочи, че районната администрация на „Централен“ е действала правомерно. Определи твърденията му за липсващи вещи и пари като „недоказани“.
Не така обаче смятат магистратите от Върховния административен съд, към които Ашим Асан и фамилия прехвърлили спора. ВАС смятат, че материалите по делото не са подплатени с достатъчно доказателства, за да се произнесат окончателно и категорично. Нещо повече – според тях е следвало съдът да назначи експертиза за установяване на размера на вредите, понесено от фамилията. Освен това да поиска точна информация от общината къде и как е съхранявала движимото имущество на етническия лидер, тъй като такава въобще не е представена.
„Изобщо от ответната страна (община Пловдив) не са ангажирани никакви доказателства, за да се направи категоричен извод, че при изнасянето на вещите на ищците са положени усилия, да бъдат правилно описани, запазени и съхранени“, се казва в решението.
По тази причина ВАС връща делото в Пазарджик с нареждане да бъде разгледано наново, но този път от друг състав. Решението не подлежи на обжалване.