Цялата „мръсна вода” на Пловдив, която влиза в Пречиствателната станция, вече се връща в Марица кристално чиста. Това е резултатът от реализацията най-големият проект на Пловдив за модернизацията и реконструкцията на обекта, чиято стойност бе близо 70 млн. лева.
Днес кметът Здравко Димитров и вицето му по строителство Пламен Райчев направиха инспекция на обекта, който е пред завършване от консорциума с водещ партньор „Главболгарстрой” и то предсрочно.
От фирмата заявиха, че всички съоръжения са завършени, както и доставката на оборудването, а до края на месеца трябва да приключат с допълнителните дейности. Освен вдигането на дебита и възможностите за пречистването на обратните води - до 180 000 кубически метра за денонощие, вече има и инсталация, която от утайките да произвежда електричество.
"Биогазът, който се произвежда, е аналог на метана, който се движи по тръбите и се нарича природен газ. Тук вече има монтирани газгенератори, които работят на биогаз и произвеждат електроенергия, задоволяваща 50% от нуждите на пречиствателната станция в бъдеще при нормален експлоатационен режим. Това намалява и сметките за ток значително”, заяви инж. Павел Павлов. Отделно на Пречиствателната станция е монтирана инсталация без аналог. Тя ще извършва процес на изсушаване, след което утайките ще се намалят на 1/4 , а тяхната концентрация и състава ще позволят те директно да се изгарят в ТЕЦ-овете за твърдо гориво.
Целият процес ще бъде изцяло поет от дисперческо управление със специален софтуер.
Кметът изрази задоволството си от свършеното по проекта, като похвали фирмата за добрата й работа.
„След като журналистите не сте ми задавали въпроси за този проект, значи не е имало проблем по него”, заяви кметът.
Все още обаче не е решена съдбата на финансовата корекция по този проект. Преди година стана ясно, че е наложена 5% финансова корекция на поръчката, чиято стойност е над 3 млн. лева. Райчев заяви, че все още няма окончателно решение за нея, като ще могат да дадат коментар, след като такова бъде взето.
Още от категорията
Подновиха Националната литературна награда за български роман на годината "13 века България"