Повече от 10 месеца жителите на 32 блока в Пловдив очакват старта на процедурите за санирането на сградите, които обитават.  През декември миналата година от Министерството на регионалното развитие и благоустройство обявиха класираните жилищни сгради, одобрени по първия етап на програмата. 

Процедурата е част от Националния план за възстановяване и устойчивост, като подкрепата за енергийно обновявано е със 100% безвъзмездно финансиране от ЕС.  Първият етап стана и повод за предизборни атаки между партиите, като имаше взаимни обвинения, че той се бави.

През последните две седмици обаче МРРБ активно комуникира с общините, които са спечелили проектите, научи TrafficNews.  Крайният срок за получаването на всички документи е бил вчера, като се очаква през следващата седмица да се подпишат споразуменията между Община Пловдив и МРРБ.  След тях средствата по програмата ще бъдат преведени в градската хазна.

Оттук нататък администрацията трябва да обяви обществената поръчка за избор на фирми, които да извършат санирането и останалите дейности. Общата сума за 32-та блока е 62 млн. лева.

От одобрените за саниране жилищни сгради в Пловдив 11 са в район „Източен”, 8  в район „Тракия”, 8 в район „Южен”, 3 в район „Централен” и по един в район „Северен” и район „Западен”.

Все още няма яснота обаче какво се случва с втория етап от програмата, която е със задължително самоучастие на собствениците в размер на 20%. Поради това интересът към този етап бе изключително нисък.  От Община Пловдив документи бяха подали 10 жилищни сгради, като 8 от тях бяха одобрени.  Проектите са на стойност от 5,8 млн. лева, а безвъзмездната финансова помощ е 4,3 млн. лева.