Направена поръчка през пръсти за 7 млн. лева може да бъде прекратена от КЗК или ВАС заради фрапантни грешки в официалните протоколи. Тя е за новите спортни зали в квартал „Христо Смирненски”, по която кандидатстваха 8 фирми, но само три бяха допуснати до класиране. В крайна сметка на първо място е била класирана компанията „Парсек груп”, която е предложила 6 738 968 лева без ДДС. Компанията в момента изпълнява реконструкцията на ул. „Даме Груев”, а скоро се очаква да започне и ул. „Владая”.
Поръчката обаче има две сериозни грешки, които макар на пръв поглед да са технически поставят под въпрос класирането. Възложител на поръчката е зам.-кметът Георги Титюков, като той е назначил за председател юристконсулта Атанас Балтазаров, а членове са били външният експерт Евелина Цонева и екологът Емил Найденов.
При обявяването на официалното класиране се вижда и въпросният пропуск. Според него фирмата „Запрянови – 03” са получили 50 точки за техническото предложение и още 39,79 точки за цената. Така те са получили общо 89,79точки и са били класирани трети.
Следващата фирма – победителят „Парсек груп” имат максималният брой точки при техническото предложение 60 плюс 39,82 за ценовото и така са получили 99,82 точки, най-много според комисията.
Третата фирма е била смолянската „Артстрой” на нея в протокола са сложени 60 точки за техническото предложение и още 40 за ценовото, тъй като са дали най-ниска цена. Записаният резултат обаче е 90. Въпросът е къде е грешката? В резултата или в точките?
Поглеждайки нагоре се вижда, че фирмата е получила 50 точки за техническото предложение, а вероятно грешката е при пренасянето. В оценките обаче се вижда още една грешка. Там срещу оценките на „Парсек груп” е записано 20 + 20 + 20= 50.
С други думи със задачи за първи клас е настанал абсолютен хаос в обявяването на победителят в поръчката. Почти сигурно тя ще бъде обжалвана, а според юристи, е твърде вероятно тя да бъде отменена. Решението все пак е на КЗК и ВАС.
Предметът на поръчката – за тренировъчните зали за баскетбол и волейбол също предизвика доста полемика. Първоначалната поръчката бе за 5,7 млн. лева, а само след месец бе обявена нова с 1 млн. лева повече. Кметът Здравко Димитров каза, че е и проектът е бил объркан и поради това се е наложило да бъде преработен. Въпреки корекциите по нея, впечатление правеше, че в двете зали ще има едва 70 седящи места – общо. И те ще са за скамейки на отборите. Въпреки ангажимента на Георги Титюков, че те ще бъдат коригирани, това така и не се случи.
Двете тренировъчни зали ще бъдат свързани с топла връзка, а в нея ще има и кафене с 23 седящи места. Общият брой на паркоместата е 41, предвидено е и облагородяването и озеленяването на имота от 5 дка между СУ „Св. Св. Кирил и Методий” и парк Ружа.
Идеята е двете зали да бъдат тренировъчни за баскетбол и волейбол, където пловдивските клубове да тренират, а юношеските гарнитури да провеждат своите мачове.
Има обаче вероятност залите да не получат финансиране от бюджета през 2023 година, който в момента се изготвя от Община Пловдив. Причината е многото обекти, които градските власти изпълняват.
Кметът също не харесва проекта за новите зали в Смирненски, местата били малко
Спортните зали в Смирненски с общо 70 седящи места скочиха с 1 млн. лева, гонят 7 млн. лева
Още от категорията
Адвокатът на Зингаревич пита ДАНС защо не са уведомени за забраната за влизане в България