19 трудови злополуки са станали през 2021 година в предприятия в Пловдивска област, които се занимават със строително-монтажни дейности. Един човек е загинал при инцидент на строителен обект. 229 календарни дни са загубени вследствие на злополуките. В сила са влезли 118 наказателни постановления на стойност 110 600 лева, което е 1/3 от общата сума на влезлите в сила наказателни постановления, издадени от „Инспекция по труда“ – Пловдив, съобщиха за TrafficNews от дирекцията.
Всичко това обаче явно не притеснява строителните предприемачи. Преди дни ви показахме как строители без предпазни каски и облекла висят от скелета из целия Пловдив. Проверка на медията ни на произволно избрани обекти в различни квартали показа, че изискванията за безопасност на труда масово не се спазват. Нарушения има дори в суперцентъра на града.Обичайна гледка е работници да се разхождат напълно необезопасени по покривите или да санират сгради на голяма височина, без да са завързани с въже. Каските пък са заменени с бейзболни шапки.
Още на следващия ден започна обезопасяването на един от новостроящите се комплекси – на ул. „Г. М. Димитров” № 27-29. Там веднага бяха взети мерки и във връзка с работното облекло и носенето на предпазна каска.
Повторна проверка на медията ни в останалите обекти три дни по-късно обаче показа, че нищо не се е променило. Отново работниците са без предпазни облекла. „Мрежите” пък са поставени по-скоро за да прикрият нарушенията и да рекламират строителни материали, но едва ли биха могли да предпазят работниците от падане.
Според наблюденията на Дирекция „Инспекция по труда” в Пловдив именно падане от височина е една от най-честите злополуките в строителството. Останалите са свързани с падане на едно ниво, притискане и порязване между и от предмети. Основните причини за инцидентите са неспазване на правилата за безопасен труд, особено при работа на височина, и неползването на лични предпазни средства. При проверките на инспекторите се установява, че в по-голямата си част работодателите са спазили задължението си да осигурят лични предпазни средства, но те не се използват от работниците.
Ангажимент на работодателя обаче е не само да създаде условия за безопасност и здраве при работа, но и да осигури ефективен контрол по спазването на правилата. Липсата на ефикасен вътрешнофирмен контрол също е причина за създаване на предпоставки за трудови злополуки.
През миналата година извършените от Инспекцията по труда проверки на строителни обекти са 412, което е повече от 15% от всички проверки, осъществени на територията на областта.
Констатирани са 2 214 нарушения . От тях свързаните с безопасността на труда са 1 865, а по осъществяване на трудовите правоотношения – 349. Видно от данните, за разлика от общия контрол, където делът на двата вида нарушения е почти 50 на 50, в строителството тези по осигуряване на здраве и безопасност при работа са пет пъти повече.
Най-много са нарушенията, свързани с цялостната организация на дейността по осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд - 1098. Това са нарушенията по извършването и документирането на инструктажите, по оценката на риска и др. Нарушенията по обезопасеността на работните места и работното оборудване, които са в основата на по-тежките трудови инциденти, са 609. По хигиената на труда са установени 349, отчитат от Инспекцията по труда
„От години строителството е сред акцентите на контролната дейност на Инспекцията по труда на национално и областно ниво именно поради идентифицирания висок риск от трудов травматизъм и използването на недеклариран труд. За да се гарантира засилен целогодишен контрол в сектора, в плана на Агенцията се планира специална мярка за проверки при извършване на строително-монтажни дейности. Стремежът е да бъдат извършени проверки на възможно повече обекти, на които се извършват строително-монтажни работи на територията на област Пловдив”, обясняват от Инспекцията по труда. Техен приоритет са по-големите строителни обекти, на които се работи на височина, като една от дейностите в строителството, при която има повишен риск от трудови злополуки с фатален изход или водещи до трайна неработоспособност. Извършват се и проверки, при които се проверява изпълнението на дадени предписания при предходни проверки.
Ето как изглеждат обектите на ул. „Рая”, бул. „Пещерско шосе” и ЖК „Тракия” три дни след първия ни репортаж. Какво ще констатира проверката на Инспекцията по труда и ще има ли наложени санкции – очаквайте в TrafficNews