Какво може да осмисли едно управление на града? По-добра инфраструктура, по-добро място за отдих и почивка, отлично образование, наситен календар с културни събития, добра индустрия и високи доходи на хората? Логично е това да са целите, към които да се стреми властта, а с всяка крачка на развитието по тези направления, Община Пловдив да чувства удовлетвореност от направеното.
Изглежда обаче има малки неща, които карат градските власти да бъдат истински щастливи, а това си личи от прессъобщението на Община Пловдив, с което казват емоционално сбогом на „последното завъртане на виенското колело на площад „Централен”.
Съобщението изглежда, като перфектен маркетингов материал, с което да бъде рекламирано виенското колело по всички площади и места, на които предстои да акостира.
Но защо това го правят общинските пиари?
Още от самото начало виенското колело бе прието противоречиво от обществеността на Пловдив. И то не като съоръжение само по себе си, а локацията и поставянето му на площада. Стигна се и до напрежение между групата на ГЕРБ и градската управа заради монтирането му.
Месец по-късно носталгичната емоция изглежда не е заради виенското колело като такова, а поради това, че градските власти казват: „Виенското колело бе страхотно,а хората го харесват, казахме ли ви?!”.
„„Подобни атракции осмислят истинското предназначение на площада, а именно – да бъде място за общуване и забавление“, коментира временно изпълняващият длъжността кмет на Пловдив и зам.-кмет на финансите Величко Родопски”, пише в изпратеното до медиите съобщение.
От институцията, която трябва да дава конкретна и точна информация за действията и намеренията на Общината, са сложили още мнения на граждани, с които директно се правят внушения за небивалия успех на виенското колело:
„Много от гражданите оцениха и дизайна на колелото като споделиха, че се е вписал добре в иначе празния площад”, с това изречениe още повече Община Пловдив критикува собствения си площад и явно изразява несъгласието си с така направения площад, но през погледа на „гражданите”.
Почвата за „завръщането” на виенското колело се прави и чрез становище на фирмата, поставила съоръжението в площада:
„За нас най-голямата награда са дългите опашки от нетърпеливи посетители, които се извиваха пред колелото дори и в най-горещите дни“, коментираха от фирмата изпълнител и добавиха, че с удоволствие биха гостували отново в града”.
Тук вероятно не се има предвид огромния паричен поток, който влезе в конкретната фирма, взимайки по 10 лева на човек за 4 завъртания на колелото или 4-5 минути, а много пловдивчани не можеха да си го позволяват, тъй като семейство с две деца трябваше да плати 40 лева за това изживяване.
Внушавания на позиции през цитати на „пловдивчани” и „фирмата изпълнител” по никакъв начин не кореспондира с институцията Община Пловдив. Ако градските власти имат точна и ясна позиция по дадена тема, то трябва да излязат и да го кажат, а именно:
„Площадът е пуст и празен, искаме да вдъхнем живот на него”.
„Виенското колело бе страхотна атракция, опровергахме Иван Тотев, като това е видимо от резултатите”.
Всичко останало са похвати от рода „Казвам ти дъще, сещай се снахо”, което не е нито открито, нито отговорно поведение от страна на Община Пловдив.
Ето и цялото прессъобщение, без редакторска намеса:
Виенското колело, което се превърна в любима атракция на пловдивчани, днес за последно ще се завърти над града. От утре започва демонтажът на колелото. За по-малко от месец съоръжението се утвърди като предпочитано място за забавление за малки и големи.
В рамките на месец хиляди посетиха атракциона, разположен на най-централното място в града. Увеселителното съоръжение предизвика огромен интерес сред пловдивчани и гостите на града и доказателство за това бяха дългите опашки пред входа. В социалните мрежи се появиха стотици снимки на Пловдив отвисоко. Много от гражданите оцениха и дизайна на колелото като споделиха, че се е вписал добре в иначе празния площад.
„Подобни атракции осмислят истинското предназначение на площада, а именно – да бъде място за общуване и забавление“, коментира временно изпълняващият длъжността кмет на Пловдив и зам.-кмет на финансите Величко Родопски.
В Община Пловдив постъпиха и официални запитвания за това дали се обмисля поставянето на подобен вид атракцион на постоянна локация в града и дали виенското колело ще се завърне в Пловдив.
„За нас най-голямата награда са дългите опашки от нетърпеливи посетители, които се извиваха пред колелото дори и в най-горещите дни“, коментираха от фирмата изпълнител и добавиха, че с удоволствие биха гостували отново в града.
Припомняме, че преди монтирането на съоръжението специално назначена от Община Пловдив комисия направи подробно заснемане на терена, на който е разположено колелото. Същата ще извърши оглед и след демонтажа, с който да удостовери състоянието на площадната настилка. Фирмата внесе в Общината гаранция в размер на 23 100 лв. още преди монтажа на колелото. В случай че има щети по настилката, те ще бъдат отстранени за сметка на фирмата изпълнител.