Ботев Пловдив няма да се завърне на Колежа за мача с Левски през април, освен ако не стане чудо. Това единственото нещо, което се разбра на днешната дългоочаквана комисия за стадион „Христо Ботев”, която бе сформирана с решение на Общинския съвет на 9 февруари.

На нея присъстваха над 20 души – общински съветници, представители на проектантите, на фирмата изпълнител, на Сдружението на привържениците н „Ботев”,  ръководителят на проекта Атанас Чилингиров,  като председател бе зам.-кметът Величко Родопски.

Строителството на Колежа в задънена улица! Комисията не взе решение за възлагането на 5,3 млн. леваСпоред членове на комисията пускането на възлагателното писмо е изцяло от компетенциите на кмета

Тя продължи повече от 3 часа, като първоначалните опити да се оформи конструктивен разговор се провали и срещата се превърна в голяма говорилня, като 90% от изказванията и твърденията бяха хипотетични, а документация на практика липсваше. Това бе и първият въпрос – защо няма договор, КСС-та и цялата документация до тук.

Основният препъникамък обаче се оказва етапността на проекта, както и възлагателното писмо. С други  думи - какво следва оттук-нататък.   

За да се рестартира строителството на стадиона са нужни 5,3 млн. лева, които бяха заложени в бюджета за 2023 година. Според Цветослав Павлов от фирмата изпълнител ПИМК, с тази сума ще се направи новият етап 1.1, който включва четири трибуни, метална конструкция на козирката за сектори А и В, както и покритие на централния сектор плюс вертикалната планировка. Павлов обясни, че сумата е напълно достатъчна, за да се въведе стадионът в експлоатация. Думите му потвърди и Атанас Чилингиров, който е ръководител на проекта от страна на Община Пловдив.

Основният проблем е обаче е, че  все още няма препроектиране на новия етап, който го разделя на етап 1.1. и етап 1.2. Първият – до сумата от 5,3 млн. лева, а вторият до 53 млн. лева с четири завършени козирки.

Борис Гиздаков, който е от представителите на феновете, дойде с 5-има строителни инженери, a те бяха сложени в комисията.  Много от тях, включително и той, изразиха съмнения относно законността на тези дейности. Те настояваха за завършването на етап 1 – с четири козирки. Според тях първо трябва да се направи проепроектирането, а оттам комисията отново да се събере и да реши.

Все още обаче самото препроектиране не е започнало, като дори заданието за възлагане не е изготвено от Чилингиров, който пое ангажимент да го направи до понеделник. Въпреки това той бе на мнение, че строителството не трябва да се спира.

Съмнение имаше и как фирмата ще усвои 5,3 млн. лева за 30 дни, за да довърши тези дейности. Освен това таблиците, които бяха дадени в комисията бяха от старото етапиране на проекта и така възникнаха много въпроси относно какво е направено досега и какво ще се прави с новата сума.

Отново бе повдигнат въпроса и за датата на мача с Левски, както желание имаха и изпълнителят, и Община Пловдив.

Според хората, докарани от Борис Гиздаков, нереалистично е стадионът да се въведе в експлоатация през април, дори и да се даде днес възлагателното писмо.  Дори и хипотетично строителят да завърши до 31 март строителството, няма как той да премине през всичките комисии за въвеждането в експлоатация за 1 месец.

„Аз представлявам 1% от собствениците на Ботев Пловдив, не съм провеждал разговори с мажоритарния собственик относно месец април за завръщане на стадиона. Не е важно това, а стадионът да стане готов с четири трибуни и четири козирки . Кметът може да даде възлагателното писмо – нищо не го спира”, каза Гиздаков.

Общинският съветник Константин Георгиев обърна внимание, че е имало предложение от страна на ПИМК, компанията да построи със собствени средства стадиона, а след това да си ги получава от Общината. Павлов обаче му напомни, че това е било предложение, което е вървяло с  по 8,5 млн. лева за две години плюс 6 млн. за третата, като се изкара и банкова гаранция за това.

Друг общинар Евелин Парасков попита и зам.-кмета Величко Родопски дали не може да се осигурят повече средства за стадиона тази година, но получи отрицателен отговор.

Решението за чакането на препроектирането пък на практика ще стопира и официално изграждането на стадиона. Представителят на фирмата каза, че ще искат Акт 10, за да спрат да текат и сроковете по обществената поръчка. Причината е, че те са усвоили всички средства до този момент и не могат да продължат дейностите без възлагането.

Въпроси имаше и за това защо сумата от 53 млн. лева няма да стигне за цялостното завършване плюс търговските площи. Стана ясно, че това е в резултат, както на двете препроектирания, така и на инфлацията, като от фирмата са пуснали и искане за индексация на проекта, който им позволява до 40% увеличение на договора. Тепърва обаче ще става ясно с колко ще вдигането на договора, като ще се изготвя и анекс.  

Въпреки 3-те часа разговори за етапността, финансирането и строителството, редица въпроси по тях останаха без отговор.

Големият въпрос бе и какво трябва да направи тази комисия – да даде разрешение за издаването на възлагателно писмо, или това е във функциите единствено на кмета и администрацията. Величко Родопски поиска да се гласува поименно и да се даде решение за даване на възлагане, но след коментар от общинския съветник Веселина Александрова, че в тази комисия не се поставят на вот подобни неща – то пропадна.  Последва колективно решение да се иска готов новия проект за Колежа, който разделя Етап 1 на две и тогава да се проведе следващото заседание. В същото време имаше мнения, че нищо не спира и кмета да подпише възлагателното писмо.

След комисията Здравко Димитров коментира, че хората в нея са избягали от отговорност. По думите му ясно е записано в решението на Общинския съвет, че те взима отношение по актовете за строителство, включително и възлагателните писма.

Зико: Комисията за Колежа бяга от отговорност, пречи вместо да помагаКметът заяви, че има реална опасност договорът за стадиона да бъде прекратен

Самото решение гласи:

„Общински съвет – Пловдив съставя комисия за преглед на актове и протоколи за отчитане на строително-монтажните работи, съгласно договор № 20ДГ924 „Изпълнение на строеж, част от  общинска спортна инфраструктура -стадион „Христо Ботев“ – град Пловдив“, актове и протоколи по време на строителството, нововъзникнали строително-монтажни работи и тяхното ценообразуване, индексации, както и при съставяне на възлагателни писма”.

Отдолу са разписани и точните действия, които трябва да направи комисията:

„Комисията предоставя на Общински съвет – Пловдив и Кмета на община Пловдив доклади за състоянието на изпълнените строително-монтажни работи, пълнотата и правилното съставяне на изброените в т.2 актове и протоколи, преди подписването им от страна на Възложителя”.

Ето и линк към цялото решение на ОбС - Пловдив 

Зико коментира още,че в понеделник ще даде всички документи и проекти на комисията, за да вземат решение. Той обаче изрази съмнение, че такова ще последва.

Спирането на строителството с Акт 10 не е единственият проблем. Представителят на фирмата заяви, че по договор, ако те не получат възлагателно писмо до 3 месеца след изчерпването на предходните дейности, те могат да прекратят договора едностранно. Ако случи това то ще последва и лавина от съдебни дела, а Общината тепърва ще трябва да търси нова фирма за довършването на стадиона.

ПИМК изнася техниката от Колежа, спира дейностите по строителствотоСъбитията от деня пък поставят под въпрос довършването на стадиона до средата на април