Хакери атакуват мейлите на стотици българи, като им изпращат фалшиви призовки от името на полицията. Те се представят от името на различни отдели и асоциации и искат големи суми от потребителите, срещу които им обещават да спрат разследвания срещу тях.
В много от съобщенията се твърди, че потребителят е наблюдаван и е констатирано, че е гледал видеа със сексуална експлоатация на деца. Той трябва да заплати определена сума в рамките на 72 часа, ако не иска да влезе в затвора, тъй като срещу него е започнато разследване.
Близо 200 хиляди души са получили фалшивия имейл от името на МВР, поясняват от отдел „Киберпрестъпност“ ГДБОП.
„Тези имейли имат текст на български език, използва се логото на полицията, българското знаме, използват се имената на известни български полицаи, представители на правоохранителни органи. Преди около година започнаха подобни имейли и те основно претендират да са изпратени от българската полиция. Някои от имейлите използват думата „конвокация“, която не е българска дума, обяснява Владимир Димитров, директор на отдел „Киберпрестъпност“ към ГДБОП пред 24 часа.
Българската полиция не изпраща призовки по имейл. Това се случва чрез униформен служител. А залавянето на извършителите е почти невъзможно, заради доброто им прикриване в интернет пространството.
„Имаме индикация, че извършителите са френско говорящи граждани от северноафрикански държави“, обяснява Димитров.
Макар и да присъства подписа на директора на МВР, имейлите сами се разкриват като фалшиви. А хакерите твърдят, че потребителите, които получават този имейл, са наблюдавали материали с детска сексуална експлоатация и срещу тях се води разследване.
„Това на практика е текст на български език, който даже е преведен с автоматизирани средства на превод. Някои от думите не са на български, словореда и правописа е неправилен. Основната идея е да се стресират хората, да си помислят, че тази призовка се изпраща от българската полиция. Като много често приканват жертвата да изпрати парите в северноафрикански държави като Мали, Кодивоар, Мавритания, но не само там имаме случаи, при които се приканват български жертви да изпратят пари на банкови сметки в Португалия, Швейцария, Великобритания, Полша, Турция“, казва още Димитров.
Предвиденото наказание за компютърна измама е от един до шест години затвор. Но практиката на отдел „Киберпрестъпност“ сочи, че измамниците се измъкват само с условни присъди, глоба или пробация.
„За да вземем данни кой е открил тази банкова сметка, както и къде са отишли парите отнема няколко месеца със способите на международна правна помощ. А през това време продължават да валят при нас сигнали за над 13-14 вида киберпрестъпления“, твърди Димитров.
Сред получилите фалшиви призовки е и пловдивския адвокат Станислав Станев. "Измамата личи отдалеч. Но за съжаление има доста хора, които вероятно ще се подлъжат и ще платят на измамниците. Тъй като мейлите са от името на МВР, министерството трябва да проведе бърза кампания, с която да предупреди гражданите, че се касае за хакерска измама" коментира той за TrafficNews.
Още от категорията
Продължават празничните концерти в Пловдив