Община Пловдив и „Българската банка за развитие” продължават с разговорите за връщането на Пешеходния мост, като днес се проведе нова среща между двете институции. В залата на администрацията участие в дискусията взеха кметът Костадин Димитров, зам.-кметът по финанси Женя Петкова, изпълнителният директор на ББР Цанко Арабаджиев , кметът на „Централен” Георги Стаменов и представители на три групи от Общинския съвет – ГЕРБ, ПП – ДБ и „Браво, Пловдив”.
Още в началото на срещата е станало ясно, че всички вървят в една посока, като тя е за връщането на Пешеходния мост в активите на Община Пловдив.
„Намеренията и на двете страни се срещат. Обсъждаха се три основни акцента от темата – правната рамка за придобиването на моста, финансовите параметри, както и бъдещето стопанисване от страна на Община Пловдив”, заяви общинският съветник от „Браво, Пловдив” Савина Петкова.
Представителят на ББР Цанко Арабаджиев е казал двата варианта от банката да се разделят с активите на моста. Единият е чрез продажбата му, а вторият чрез развалянето на концесията. При първата хипотеза обаче се върви към тежки процедури, тъй като това е държавна банка и трябва да се мине през приватизация и търг, на който обаче не може да се ограничат участниците.
В този смисъл участниците в дискусията са се обединили, че по-добрият вариант е връщането на моста през разваляне на концесията. Тепърва ще се правят анализите колко би струвало това, като по първоначални сметки за това ще необходима сумата от около 5 млн. лева.
Има различни механизми, през които Община Пловдив ще може да се разплати с банката, за да не се дават парите наведнъж, което да утежни бюджета на града. Сред тях е възможността и за нисколихвен кредит.
Дискусия между съветниците и кмета на града се е фокусирала и върху това какви са стъпките , които ще се предприемат след придобиването на моста. Веселина Александрова от ПП – ДБ е поставила въпрос и за чисто социалния характер, тъй като търговските обекти ще затворят врати, а на тях работят немалко хора.
Вариант след връщането на търговския комплекс е той да продължи да функционира определен период от време. В него влиза обявяването на архитектурен конкурс, провеждането му, както и обществените поръчки за реконструкцията му. Това ще е период, който по груби сметки няма да е по-малко от две години. Така хората, които имат търговски обекти, ще могат да имат яснота за бъдещето. Освен това с приходите от наеми, ще може да се покриват и таксите за изплащането му към банката.
Маркиран проблем бе, че според тарифите на Община Пловдив търговците ще плащат много по-малък наем, защото е по фиксирана наредба. Според Георги Стаменов това може да се промени, като в наредбата се постави Пешеходния мост в отделна графа, където таксите да бъдат по-високи. В момента търговците плащат по 18 евро на кв.м, като в цената влиза ток, вода, охрана и такса „Смет”.
Очакват се и следващи срещи, на които ще има повече конкретика, както за възможностите за придобиване, така и за точните им финансови параметри. Тогава трябва да се обърне внимание и повече на бъдещата визия на моста след развалянето на концесията.
Ерол Садъков от „Браво, Пловдив” е заявил, че мостът трябва да бъде притегателно място за пловдивчани, като естествено продължение на Главната улица с акцент към река Марица.На него да има повече отворени пространства и няколко малки търговски обекти – тип кафенета.
„Разговорите с ББР са от изключително значение за Община Пловдив. С оглед на факта, че по-нататъшните решения ще се вземат от пловдивската общественост, представена от общинските съветници на града, приветствам провеждането на тази среща. Смятам, че всички тук имаме една обща цел – как най-дългата пешеходна зона в Европа да стане още по-живописна, да се отвори към реката и да привлича още повече жители и гости на Пловдив“, отбеляза Костадин Димитров.
Финалното решение за бъдещето на Пешеходния мост ще бъде взето от Общинския съвет, когато станат ясно и конкретните параметри за придобиването му.
Още от категорията
Клиниката по токсикология към УМБАЛ „Свети Георги" на 35 години. Провежда се Националната конференция в Пловдив