
Регионалната инспекция по околната среда и водите загуби делото за кариерата в Горнослав. Съдебната битка срещу институцията бе стартирана от възложителя „Запрянови-03“, след като преди година директорът на екоинспекцията издаде писмо за прекратяване на инвестиционното предложение поради изтекъл срок.
В него се посочва, че решение, което дава право на добив на мрамори и баластра в над 66 дка от концесионна площ „Делчевото-2“ без извършване на Оценка за въздействие върху околната среда /ОВОС/, е изтекло. Подобни становища имат давност от 5 години, като ако в този срок не е започната реализация на инвестицията – същата следва да бъде прекратена. С мотив, че „Запрянови-03“ не са предприели действия по експлоатация на находището, на 7 юли 2023г. директорът Ивайло Йотков пусна съобщение за загуба на правно действие.
Управителят Вакрил Запрянов обаче обжалва пред Административен съд-Пловдив писмото на директора на РИОСВ. Твърди, че то е издадено в нарушение на закона, както и че през изминалите пет години е работил по стартиране на експлоатация на находището.
Инвеститорът спори с екоинспекцията, като е посочил редица обстоятелства (повечето сочещи течаща кореспонденция с институции), с които иска да докаже, че през годините е предприемал стъпки към осъществяване на добив. Поради независещи от него причини обаче така все още в находището „Делчовото-2“ не е пристигнала техника, казва Запрянов. Част от тях са именно обжалванията на граждани, които близо две години се борят срещу кариера в Горнослав.
Фирмата посочва в официално писмо до екоинспекцията, че докато тече дело във Върховния административен съд, процедурата по сключване на концесионния договор е спряна, като е спрян и започнатия процес на осъществяване на инвестиционното предложение.
Магистратите, разгледали делото, счели при издаването на писмото РИОСВ е допуснала съществени нарушения. Съдът казва, че екоинспекцията не е извършила пълна и всестранна проверка преди да постанови своя акт.
Посочват, че всяко инвестиционно предложение преминава през отделни етапи и процедури по реда на специални закони, които са различни и „при тълкуване на разпоредбите(..), трябва да се прави разлика между предприети действия по подготовка на осъществяване на ИП (като промяна на предназначението на земята, изработване и одобряване на ПУП и т. н.) и започнало осъществяване на ИП“.
В заключението си Административният съд в Пловдив счита, че писмото, с което се обявява загуба на правно действие на кариерата край Горнослав, следва да бъде отменено. Съдебните разноски са присъдени на Регионалната инспекция по околната среда и водите, която ще трябва да плати на „Запрянови-03“ 2250 лева.
От екоинспекцията заявиха пред TrafficNews, че ще обжалват решението пред Върховния административен съд.
Още от категорията

Дългове повлякоха семейство животновъди от Пловдивско, ЧСИ разпродава на части фермата им


Акценти



Кабинетът "Желязков" оцеля! Вотът на недоверие не мина





Второ свлачище разрушава още повече Небет тепе ВИДЕО
