
Населението е обнадеждено. Хората вярват, че могат да се преборят за водата и чистата си околна среда. Това бяха думите на адвокат Снежана Стефанова, която защитава Инициативния комитет за борба с кариерата над Белащица, при едно от последните заседания на Пловдивския административен съд. Повод за изказването ѝ бе решението на магистратите да бъде изготвена нова съдебно-техническа експертиза, която да обследва законна ли е защитената зона около изворите над селото.
След 3-годишна съдебна война между дружествата и местното население обаче – изглежда все по-трудно този въпрос да получи отговор.
Предисторията
Преди няколко години населението на Белащица и околните села получиха неприятната новина, че фирмите „Холсим“ и „Европейски пътища“ планират да удължат „наема си“ над находищата край Белащица. Паралелно с инвестиционните намерения на частните дружества, Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“ стартира процедурата по учредяване на санитарно-охранителни зони около каптираните извори „Калоян дере I” и „Калоян дере II”. Те бяха посочени и като алтернатива за водоснабдяване на селото, което има сериозни проблеми с това от години.
Вече три години обаче концесионерите пускат жалби в опит да съборят заповедта за опазване на периметъра край изворите. Причината е, че тя действа като „спирачка“ за добива на инертни материали и осуетява желанието им да удължат концесията.
Съдебният спор относно законността на Санитарно-охранителните зони /СОЗ/ претърпя няколко обрата. След като Административен съд-Пловдив тихомълком я обяви за незаконосъобразна в последния работен ден на 2023 г., през май 2024г. ВАС се противопостави на решението и върна делото за разглеждане от друг състав. В края на миналата година новоназначените магистрати приеха заключенията на вещи лица, които казват, че добивът на инертен материал няма да повлияе негативно, независимо че попадат в СОЗ. Затова гражданите възразиха срещу експертизата им и поискаха нови вещи лица да изготвят друга комплексна съдебно-техническа експертиза /КСТЕ/. Тя бе направена от хидрогеолог, геодезист и специалист от ВиК.
Новоназначените вещи лица, на които Белащица разчиташе, обаче не са успели да обърнат делото за кариерите, научи TrafficNews. Те са посочили, че дейността в находищата ще крие риск за чистотата на изворите.
Независимо от това, съдът е признал заключенията на тримата експерти, срещу които инициативния комитет на населението възрази. Според последните разглежданият подземен воден е очертан в нарушение на наредбите и следва да бъде отменен като незаконосъобразен.
В крайна сметка Административен съд в Пловдив решил, че изворите не отговарят на изискванията и са грешно приети за "защитен подземен воден обект“. Постановяват още, че СОЗ е оразмерена неправилно, без използване на математическо моделиране и в нарушение на изискванията за минимален размер на пояса.
В резултат на тези нарушения, забраните и ограниченията, въведени със заповедта, също са неправилни, казват магистратите и приемат, че заповедта на Басейнова дирекция трябва да бъде отменена. Освен това институцията бива осъдена да заплати близо 20 000 лева разноски по дела към „Холсим“ и „Европейски пътища“.
Решението подлежи на обжалване пред върховна инстанция и по всяка вероятност БДИБР ще го прати във ВАС.
Още от категорията

Президентът насрочи нови избори във Войводиново

