Пловдивският апелативен съд отнема „Куршум джамия“ от Мюсюлманското изповедание. Магистратите са отменили изцяло решение на Окръжен съд – Пловдив от 2013г, с което собствеността мюсюлманския храм е била отнета от карлоската община.
Делото в Апелативен съд – Пловдив е образувано по жалба на общината срещу решение на Пловдивския окръжен съд, с което тя е осъдена да предаде владението на имота на Мюсюлманското изповедание.
Припомняме, че казусът около имота се точи близо десетилетие. Желанието на мюсюлманската общност и Главно мюфтийство за собствеността върху „Куршум джамия“, старозагорската Ески джамия, кюстендилската „Фатих Мехмед“ джамия и други исторически сгради из цяла България станаха причина за десетки протести.
От последното съобщение на съда става ясно, че Апелативните съдии приемат, че до 9.09.1944 г. имотът е бил собственост на Карловската мюсюлманска вероизповедна община, правоприемник на която е Мюсюлманското изповедание. След това, имотът е отнет без правно основание и придобива статут на публична общинска собственост, което е пречка за реституирането му на Мюсюлманското изповедание.
Имотът е придобил статут на публична общинска собственост по силата на закона, тъй като по плана от 1998 г. теренът е отреден за зеленина, което благоустройствено мероприятие е и реализирано чрез оформянето на зелени площи с алеи и пейки за отдих.
Намиращата се в него „Куршум джамия“ е предназначена за трайно задоволяване на културните потребности на населението на Карлово и околността. Причина за това е, че култова сграда е с историческа значимост, и архитектурно-художествена ценност, тъй като през 1976 г. е обявена като недвижим архитектурно-художествен паметник на културата.
По тези решаващи съображения искът за собственост, предявен от Мюсюлманско изповедание, е отхвърлен. Решението подлежи на обжалване пред ВКС в едномесечен срок от връчването му на страните.