Поредния изпочупен и препълнен контейнер за смет стана повод за обществено недоволство в село Крумово. За това сигнализира читател на TrafficNews, от чието мнение става ясно, че положението с организацията на сметоизвозване в населеното място се подобрява твърде плахо.

Медията ни многократно е отразявала темата в свои публикации, които дадоха своя временен резултат. В края на миналата година разкрихме, че част от кошовете в Крумово са в окаяно, дори опасно състояние. Скоро след като кметството и фирмата КМД, с която имат договор, се задействаха и те бяха скоропостижно подменени. Тогава частната фирма посочи, че нямат възможност да обновят всички негодни контейнери наведнъж и затова го правят поетапно. Иначе казано, с или без сигнали, всяка година се сменят по 10 на 100 от тях, в противен случай системата се претоварвала финансово.

Жители на пловдивско село: Изгнили контейнери разнасят смрад, може да се обърнат и върху насМногократно кметството е информирано, въпреки това резултатът не е налице

Към днешна дата обаче са останали и такива, като този от снимковия материал, при които е въпрос на време да се разпаднат. Ако не под натиска на гравитацията, то със сигурност заради претоварването с боклук.

Този на пример е разположен на ул. „Христо Ботев“ – само на метри от едноименното основно училище. Децата, които се обучават там, го ползват и едва ли разсъждават ситуацията като опасна за самите тях. Тя обаче със сигурност е такава. Затова обръщаме внимание - въпросният контейнер да бъде част от следващите подменени 10%.

Честотата на сметоизвозване, от която селото определено страда, е друг въпрос и той определено предизвиква спор. Кметът на Крумово Румяна Самоковарева коментира пред медията ни, че промяна в системата е нужна, но тя не зависи от нея. Прехвърля топката в Община „Родопи“. Общинският кмет Павел Михайлов обаче подчертава, че това е локален проблем, който трябва да се решава на локално ниво.

Месеци след почистването на "временното" депо в Крумово - боклуците се трупат за постоянно в селотоКметството пратило няколко докладни до Общината, но още чака договор със сметоизвозваща фирма

Припомняме, че от общината зависи сключване на дългогодишен договор с фирма, която да извозва отпадъците на територията на родопската яка. Последният е от 16 май 2008 година, посочва Самоковарева, и при изтичането му следва да се изготви нов, в който да бъде засегната нуждата от по-често събиране на отпадъците. Тя отново подчерта, че отказът на постоянно живеещи в селото да се регистрират под настоящ адрес също оказва влияние върху управление на отпадъците в населеното място. 

Кметство Крумово обясни мръсотията в селото с ръста на жители без адресна регистрацияРИОСВ да пореден ултиматом за прочистване на отпадъците