
На извънреден брифинг в понеделник министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов предложи нови, по-строги мерки за ограничаване на заразата от Covid-19. Те ще бъдат въведени от петък, след като бъдат разгледани и одобрени от Министерски съвет.
Част от разпоредбите са преустановяване работата на заведенията за хранене, барове и кафенета, както и работата на всички търговски обекти. Изключение правят хранителните магазини, аптеки, банкови и финансови институции.
Колапсът на Здравната система наложи неизбежни последици върху икономиката на страната ни. В момент на необходима солидарност към медиците, хората от търговския бранш трябва да затворят вратите си за посетители. Ще повлече ли крак бизнесът им обаче и кой се очаква да бъде загрижен за тях?
TrafficNews се свърза с ресторантьори, собственици на заведения и търговски обекти в Пловдив, за да чуе техния глас. Вижте гледните им точки, опасения и позиция по темата тук:
Дженифър Цанков, управител на бар и клуб:
„Не мисля, че мерките са безсмислени, но смятам, че не са добре измислени. Не са предвидени последствията, които обществото ще претърпи.
В други, по-добре устроени страни обезщетяват хората. Ние нищо не очакваме, защото видяхме какво се случи в първия локдаун. Тогава кандидатствахме за системата „60/40”, но всъщност никак не е толкова лесно, колкото го представят.
Факт е, че трябва да спазваме противоепидемични мерки, Covid-19 не е за подценяване. Но не трябва да забравят и да помагат на обществото. Наемите си вървят, заедно с него – ток, вода, данъци, застраховки. Следователно трябва да изкарваме пари, с които да покрием дори основните ресурси, с които живеем.
Ще спрем живота за няколко седмици, но не можем да го направим завинаги. Колкото по-забранено е едно нещо, толкова повече се желае. Мислите ли, че хората ще спрат да се събират, макар и по домовете. Ние тук в заведенията поне следим за спазването на мерките, позволяваме до 4-ма души на маса и дезинфекцираме след всеки”.
Константина Стоянова, собственик на сладкарница в Капана:
„Очаквах да се появи тази заповед дори в началото на месец ноември. По-важно е оттук насетне какво предстои. Вече преживяхме това март месец, а за този период мерките не мисля, че бяха адекватни. За сметка на това видяхме, че много бизнеси не успяха да изплуват и да отворят наново през май.
Януари и февруари, които принципно за хранително-вкусовия бранш са по-слаби месеци, бяха по-доходоносни от лятото. Това е показателно.
Хората са наплашени и в същото време са недоверчиви. В дългосрочен план мисля, че гладът е нещото, от което те трябва да се притесняват повече.
Честно казано, не очакваме обезщетенията да станат факт. Държавата винаги ни хвърля на кучетата и очаква всеки да се оправя както може”.
Гергана Георгиева, собственик на магазин за облекла:
„Съгласна съм с мерките, стига да се намали броят на боледуващите. Ако през март само чувахме за това, то сега Covid е навсякъде около нас, наши близки са засегнати. Дано всичко се размине. Притесняваме се от вируса заради нашите родители, които пазим.
A дали ще работим или не, положението е почти едно и също – хората са уплашени и не пазаруват. Тепърва ни предстоят трудни месеци и финансови загуби. Надяваме се на обезщетения от държавата, така както е в чужбина–хората са спокойни и всеки месец получават пари”.
Магдалена Захариева, собственик на магазин в търговски център „Grand”:
„В никакъв случай не сме съгласни, защото това ще бъде краят на нашия бизнес. Първото затваряне много ни засегна, а сега вече не ми се мисли, много е зле. Крайно време е да получим някакви обезщетения, защото в началото всичко остана на наш гръб. Спестяванията ни свършиха и сега е критично.
Фалитът ни притеснява повече от вируса, защото ние разчитаме само на тези приходи. Почти не идват хора, което ни улеснява в спазване на мерки и дистанция. Струпване се получава в хранителните вериги, нима там няма опасност?! Стълкновение тук няма, на половин час минава по един човек, а ще ни затворят”.
Илина Георгиева, собственик на магазин в търговски център „Grand”:
„Не съм съгласна твърдо. Ние не боравим с хранителни продукти, въпреки това всичко се дезинфекцира и магазина се мие на всеки два часа. Нямаме никакви оплаквания, че някой наш клиент или служител в бранша се е разболял.
Идват празници, това значи, че хората не могат да се позволят да закупят нищо и да зарадват близките си за Коледа. Срамота е.
И как ще издържим повторно затваряне? Днес, ако работиш, ще получиш заплата, ако не работиш – оставаш гладен. Затворим ли магазина, няма да имаме хляб на масата. А на такива дребни фирми като нас кой им обръща внимание? Никой. Куп обещания, а нищичко не сме видели досега. При тези обстоятелства консумативите ни са повече, отколкото печалбата, и въпреки всичко стоим, защото трябва да се прехранваме”.
Къймет Чешли, управител на кафене:
„Не сме съвсем съгласни с решението всичко да се затвори. От началото на октомври заведението ни е празно, работата е доста оскъдна. През лятото горе-долу работехме и успяхме да изплатим старите си задължения. Сметките си вървят, а с текущия оборот не можем да ги погасим.
Искаме да разберем как ще бъдем обезщетени, защото никой не говори за това. За периода на карантината нищо не сме получили–бяхме в неплатен отпуск. Това ни притеснява, защото много млади хора работят за нас. Не знаем как да постъпим с тях. Да ги задържим ли или да ги оставим на пазара на труда, къде сега е трудно да се вредят”.
- 19:00 "Маршът на свободата" набира сила, още организации подкрепиха заведенията и протеста им
- 08:00 Гората около "Лаута Гардън" се превърна в бунище
- 20:00 Как COVID-19 удари България - говори икономистът Георги Стоев ЧАСТ 1
- 20:00 Как Пловдив ще се развива през 2021? - говори икономистът Георги Стоев
Напишете коментар
Вашите коментари през Trafficnews.bgxxxx 09:26, 05.12.2020
Ще връщате лизинговите каляски, а ? Мършляци, ако се удължи инзвънредното може и на село при кравите да идете, като дойде ЧСИ да ви суровака по къщите ;)
баси работата 09:23, 03.12.2020
Дженифър Цанков Що за изрод би кръстил момче - Дженифър??????
Конфуций 08:53, 30.11.2020
Хубаво коментирате срещу бизнесмените. Да видим обаче след 3 седмици кои от тях ще спонсорирате. Трафик, що не намерихте да попитате хората с малък бизнес какво правят? Тези, които сами си работят в собствените магазини и кафенета. Те са най-прецакани, но кой да мисли за тях. Със сигурност не и държавата.
Дидо 14:06, 27.11.2020
Дженифър????? Цанков...Баси и родителите,честно!!!
123 16:00, 27.11.2020
Бягайте при Алибегов,той ще Ви "оправи"!!!
ковид-19 или 20 09:46, 25.11.2020
Хахха хората умират и това била причина, че трябвало да се затваря. А може училищата да са отворени толкова време? На един познат детето имаше кашлица и го писаха КОВИТ-1912, за да вземат алчните пари. Господ да ви накаже. Кауни мръсни
Racer93 11:08, 25.11.2020
Те ако се оплакват ние обикновените хора,където сме от месеци без работа кво да кажем.За 1месец ги затварят и ще ореват света а и могат да работят доставки по адреси.За месец едно разработено заведение няма как да фалира пълни глупости говорат.А като печелят хилядарките се правят на голямата работа.Хич не трябваше да ги отварят Май месец.
Алекс 14:10, 25.11.2020
На кратко отговорът, хубав бизнес... погрешната страна.
Иван Иванов 21:23, 24.11.2020
Нагли! Нагли! Хора умират, не ви ли е срам!
Ivan ivanov
След 27ми от глад ще умрат.
Курец
Айде хващай катафалката и към рогошко, помак мръсен!
Пияч 21:33, 24.11.2020
Спокойно след ковида все някой ще отвори барове!
Споко 21:56, 24.11.2020
Споко ще изкарате с тези пари които с години спестявате от осигуровки и заплати на персонала и укрити данъци! Вие да не мислите че ядем доматите с корените!
Дгд
Хвана ги. Браво
Simon
Толкова си прост!!! Не с колове, а с пръстта ги ядеш????
Simonеееее
Simonеееее , ей мършо ше бараш меча щото тва с осигуровките не е от вчера , работи ли сме на по 12 часа без почивен ден за по 700 лева на няква бивша мутра дето си е отворила заведения на гърба на нормалните хора !