Жителите на Столипиново масово бойкотират образованието. Местното население също толкова упорито отказва да се включи и във ваксинационната кампания, научи TrafficNews.
Четирите училища в квартала остават затворени заради несъгласието на родители да изпратят децата си в клас. Притеснение за родители обаче не е върлуващият респираторен вирус COVID-19. Столипиновци, оказва се, се обявяват срещу наложената от министъра на образованието заповед за изследване на децата с щадящи тестове два пъти седмично.
В училищата НУ "Кирил Нектариев", СУ "Найден Геров", ОУ "Димчо Дебелянов" и ОбУ "Пенчо Славейков" нито една паралелка не е прехвърлила необходимия минимум от декларации за съгласие с мярката, въведена, за да върне учениците обратно в присъствена форма. От РУО-Пловдив съобщиха за TrafficNews, че във въпросните школа все пак е имало положително настроени родители, но броят им е бил незначителен. В Столипиново само "Гео Милев" и "Симон Боливар" са успели да пуснат няколко паралелки присъствено.
Друго етническо училища в Пловдив обаче показва различна тенденция. Обединено училище "Йордан Йовков" в Харман махала е отчело над 70% декларации на родители, потвърдили желанието си децата им да учат в реална средо. Това ще върне четирите паралелки от начален етап в клас, коментира директорът на Регионално управление на образованието Антоанета Кръстанова.
В Шекер махала също се отчита частичен успех. В ОУ "Панайот Волов" родители на учениците от няколко паралелки са изявили желание децата им да не се обучават повече в ОРИС.
Каква е причината сред родителите да върлува такъв страх от тестовете - остава неизвестна както на ръководствата на училищата, така и на РУО.
Бойкотът срещу COVID забелязваме и на други фронтове. Жители на етническите квартали нямат никакъв интерес към поставянето на ваксини срещу вируса. Оказва се, че фалстартът на ваксинационната кампания, която РЗИ се опита да проведе още в началото на лятото, е отказало местните здравни власти да поощряват масовата имунизация в квартала. Припомняме, че изнесеният пункт в Столипиново затвори само ден след откриването му, защото жители се отметнаха и от 200 записани за първа игла, се явиха едва 7. След този неуспешен опит от РЗИ повече не са организирали изнесен пункт в квартала.
По информация на TrafficNews идните месеци е имало интерес към пункта за ваксинация до един от големите верига магазини в „Изгрев“. Любопитен факт обаче е, че въпросният магазин предоставя като стимулация ваучер за покупка. Дали това е мотивът на представители от етноса да се ваксинират или е просто случайно съвпадение - можем само да предполагаме.
TrafficNews научи още, че лични лекари от ДКЦ-та в малцинствени квартали са изправени пред сериозен проблем. Те са поставили между 15 и 20 ваксини от общо 1000 дози, предоставени от РЗИ.
Припомняме, че именно недоверието към здравните власти и отричането на съществуването на СOVID-19 у част етноса спъна Национално преброяване 2021, което протичаше в рамките на септември и октомври. Още тогава ви разказахме, че в Столипиново се бе разнесла мълвата, че предоставяйки трите си имена и ЕГН, местните ще бъдат включени в списъци за масова ваксинация срещу COVID-19.
Прави впечатление, че страхът и смущението от COVID-19, ваксините и тестовете е прогресирал сред малцинствата в последните месеци. Припомняме, че в началото на годината големият проблем сред общността бе забраната да се събират и вдигат тържества. Опасността от респираторния грип тогава не ги стряскаше на такова ниво, а неспазването на мерките неведнъж вкара униформени в кварталите.
Още от категорията
Пловдивската пожарна: Зачестиха битовите пожари с пострадали, основната причина е небрежност