
Най-големият панелен квартал на Пловдив – Тракия тази година бе темата на фестивала One Architecture Week. Организаторите представиха идеи за трансформация на панелния комплекс, обсъждаха бъдещето му, коментираха страховете и надеждите на пловдивчани, които живеят в там. Въпреки не особено приветливия си външен вид, соцдинозавърът бе даден за пример като съотношение между застроени терени и зелени площи.
На пръв поглед в тези заключения има резон. За разлика от центъра, в комплекса има огромни терени пустеещи земи, които са или общински, или такива, за които се водят съдебни спорове. Чувството за пространство обаче е доста измамно. Определени микрорайони на „Тракия” през последните години се пренаселиха, а това доведе след себе си всички проблеми, които имат живеещите в центъра – липса на места за паркиране, задръстени канализации и пр.
Първият презастроен район бе този до Мебелна къща. Всичко започна с изграждането на комплекс „Люляк” на бул. „Освобождение”, а след това и съседния на него „Полет”. Районът, който е комуникативен, заради близостта си с бул. „Найчо Цанов” и „Асеновградско шосе”, сега е един от най- плътно застроените.
След това инвазията продължи в посока новото кметство на „Тракия”. Там стъпи строителният предприемач Георги Чалъмов и неговата фирма „Гербера”. Първият комплекс, който вдигна, бе „Локомотив”, а през 2006 година спечели обявения от община Пловдив конкурс за право на строеж върху общински имот с площ 31 640 кв.м. Теренът, който се намира между улиците „Пеньо Пенев” и „Недялка Шилева”, бе купен за по-малко от 5 000 000 лева с условието да бъде платен на общината под формата на обезщетение в размер на 10% застроената площ, която е 68 300 кв.м,което се изразява в апартаменти, гаражи и магазини.
Първоначално проектът включва няколко групи сгради с различна височина – от 2 до 12 етажа.
Идеята на архитектите е по протежението на бул. „Освобождение” да има двуетажни обществени сгради с покриви градини. 12-етажните блокове пък са изтеглени в двата края на терена, където няма други жилищни блокове. След началото на строителството обаче проектът очевидно е претърпял драстични промени, защото на мястото на двуетажните сгради сега се строят 10-етажни блокове, които се издигат като Берлинска стена на метри от 3-етажните кооперации на комплекс „Испанските къщи”.
Високото строителство изненада неприятно живеещите в района, но те се оказаха пред свършен факт. Всъщност обитателите както на комплекса, така и на детската градина в съседство от няколко години са подложени на истински геноцид, заради непрестанните строително-монтажни дейности, които системно нарушават общинските наредби. Жителите са изпращали многобройни сигнали за шум в часовете за почивка, за замърсяване на улицата, за камиони които прекарват строителни отпадъци без покривала.
През последните години свободните общински терени се усвояват доста активно от големите строителни компании в града. „Оазис 5”, „Елит”, „Олимпия”, „Тракия Плаза” са новите комплекси в квартала.
Комплекс "Елит” също се намира на булевард „Освобождение”, но се различава драстично от панелните блокове в съседство. Инвеститорът „Аспи билдинг” се е задоволил само със 7 етажа, а засега проблеми с паркирането там няма.
На финалната права са и две от шесте секции на затворения комплекс „Олимпия”, който се намира точно зад „Акваленд”.
Фирмата инвеститор „Радио С.О.С.” също избра сравнително ниска етажност и различна визия. Комплексът е близо до източния край на парк Лаута и на този етап там има доста свободно пространство. До кога обаче не е ясно, тъй като голямата поляна отсреща скоро ще започне строителството на поредния „Оазис”. Теренът с площ 32 декара бе продаден от общината на строителния предприемач Димитър Бекриев преди 10 години. Проектът беше за мега жилищен комплекс мол и хотел. Бизнесменът смяташе да привлече около 60 милиона лева инвестиции, но няколко години по-късно изпадна в несъстоятелност и бе принуден да продаде парцела. В момента той е собственост на компанията, която гради комплексите „Оазис”.
В квартала вече е изграден „Оазис 5”, чиито близо 300 апартамента отдавна са разпродадени. На „зелено” вече се продават и жилищата от „Оазис 8”, който все още не е започнат.
Шестетажният комплекс на “Стройколукс” - "Тракия Плаза" до магазин” Форум” в квартала отдавна е разпродаден и населен. Сега компанията строи друг комплекс – „Тракия каза”. Сградата е 7- етажна.
Цените в комплексите започват от 400 евро на квадратен метър, но жилищата се продават светкавично. Икономическата миграция заради подобрения бизнес климат в града очаквано рефлектира и върху бизнеса с имоти.
На фона на новите комплекси, старите панелни блокове изглеждат като „бедни роднини”. Санирането в ЖР”Тракия” върви с много бавни темпове, като до момента има изцяло санирани само 2 входа.
"Тракия" е най-големият панелен квартал на Пловдив с 300 блока и 62 000 души население. Трети по-големина у нас след столичните "Люлин" и "Младост". А в следващите години тези цифри ще се увеличават в аритметична прогресия.
Макар грозни и неугледни, панелките са разположени така, че между различните блокове и секции да има достатъчно зелени площи. Част от тях са запустели, но за други съкварталците се грижат с много любов и внимание.
Затова и страховете на жителите на квартала са свързани основно с презастрояването. Тракийци с основание се тревожат за инфраструктурата, зелената система на квартала, паркоместата, капацитета на градската канализация.
Подробният устройствен план на жилищния район бе приет в началото на тази година. В него е залегнало разширението на парк „Лаута” на юг и на изток, изграждане на водно огледало и разбира се още много жилищни сгради.
Ще се развива ли кварталът по един подреден, осмислен и позитивен начин или ще остане огромна „спалня” с наблъскани един в друг блокове, приличащи на общежития ? Изкушението е огромно – за общината, за инвеститорите, за архитектите, за строителите. В същото време обаче в "Тракия" живее голям процент от най- активната част от градското население. Така че, освен жилищна площ, там са необходими места за отдих, паркове, детски площадки и разбира се, възможност да паркираш колата си, без за това да е необходимо да водиш пунически войни със съседите си.
Мнозина смятат, че решенията за бъдещето на града са единствено в ръцете на управляващите, а симбиозата бизнес- власт е непробиваема стена. В голяма степен вероятно са прави, но в Пловдив вече има прецеденти, при които гражданското общество успя да спре пагубни за града проекти. Единственото, което е необходимо е да бъдем информирани и активни.
Парашкева Иванова, TrafficNews.bg
Още от категорията

"Величие" внесе вот на недоверие на тема екология


Депутатите приеха оставката на Кирил Петков
Акценти


Депутатите приеха оставката на Кирил Петков





Звезда на Ливърпул загина при катастрофа

