Все по-малко случаи на изоставени деца в Пловдив. Много родители решават да задържат рожбите си, вместо да ги оставят на гърба на държавата. В края на 2011 г. общо 483 деца са живеели извън семействата си. Тази бройка сериозна е намаляла и в края на 2015 г. броят им е 280.

Това стана ясно на пресконференция в Община Пловдив днес. Нейно превъзходителство Ема Хопкинс, посланик на Великобритания у нас, бе на посещение в града. Пловдив е първата й спирка от 6-месечна обиколка на различни места в страната. Основна цел на обиколката е тя да се запознае именно с темата за деинституционализация на деца в България – намирането на истински дом за тях, вместо оставянето им в домове и други социални центрове.

Темата е станала изключително интересна на хората във Великобритания след излъчването на филм в BBC за изоставените деца на България. Изходна точка при този проблем е това, че институциите са лоши за децата. Те ще се развиват много по-добре в семейства, били те биологичните им родители, приемни такива или пък някой близък роднина, заяви посланик Хопкинс. Би било чудесно, ако можем да помогнем за това тези деца да намерят семейства, допълни тя.

Тази сутрин тя е посетила Центърът за обществена подкрепа, както и домовете на две семейства, решили да не изоставят децата си. След това е посетила и отделението по неонатология в МБАЛ-Пловдив. Срещнала се е и с 6-годишно момче, което след няколко трудни години днес живее с баба си и дядо си. Предстои му да започне училище. „Страхотно е да видя такива успешни истории”, заяви Хопкинс.

В нейния опит от работа с организации за деца и жени посланик Хопкинс е разбрала, че неправителствените организации помагат много в процеса на деинституционализация. Те са гъвкави и предприемат нетрадиционни и свежи подходи. Важно е партньорството и между социални работници и хората, работещи в здравеопазването.

1318 деца е имало към месец май в различни институции в България, разкри Иванка Шалапатова, изпълнителен-директор на Фондация „За нашите деца”. Значително е намалял броя на домовете – от 137 на 47. В Пловдив вече не съществува домът, приемал деца от цялата област. Това означава повече предизвикателства, с които сме готови да се сблъскаме, обясни Шалапатова. Центъра за обществена подкрепа „За деца и родители” в града има партньорство с МБАЛ-Пловдив, обясни тя. През 2015 г. неговите служители са работили по 95 случая за превенция на изоставянето на деца. В 87 процента от случаите екипът на фондацията е постигнал успех. Днес тези деца живеят в своите биологични семейства.

Според Шалапатова другите общини в страната трябва да следват практиката в Пловдив. Градът бележи сериозен напредък в сферата на деинстуционализацията на деца, но все още има проблеми. Такъв е, например, сериозната бедност в Шекер махала. Там се наблюдават сериозни жилищни проблеми, които се усложняват допълнително, ако в дадено семейство се роди дете с увреждане.

Може би хората започнаха да разбират, че не трябва да забременяват”, заяви д-р Диана Аргирова, началник на отделението по неонатология в МБАЛ-Пловдив във връзка с по-малкия брой изоставени деца в града. „Изглежда усилията ни са проработили и има превенция на нежеланата бременност”, допълни тя. От 3 години няма дете, родено в болницата, което да е отишло в дом за сираци. Изключение са само децата с увреждания, които се нуждаят от специални грижи и не могат да бъдат гледани от родителите.

„От най-ранна възраст, дори в първите дни от живота си децата усещат и приемат любовта, която им се дава. Това оставя отпечатък върху тях”, разказа д-р Аргирова. Тя посочи, че именно заради това е по-добре децата да растат в семейна среда, а в не в някоя институция.

Още новини четете ТУК

TrafficNews.bg