В тропическите гори на западна Амазония може да се види удивително зрелище: пеперуди, кацнали на главите на костенурки и пиещи сълзите от очите им. По този начин насекомите попълват недостига на минерали в организма си, съобщават от National Geographic
„Любимци” на пеперудите са жълто-петнистите речни амазонски костенурки (Podocnemis unifilis). Това са доста едри всеядни влечуги: те се хранят както с растения, така и с насекоми, мекотели, ракообразни и други дребни животинки. Продължителността на живота на речните костенурки достига до 60-70 години.
Връзката между костенурките и пеперудите обяснява Фил Торес от изследователския център към националния парк Тамбопата. По неговите думи, в този регион на животните не им достигат минерални микроелементи и най-вече соли, тъй като водите в тропическите гори са сладки, пише cluborfei.com
Докато хищните представители на фауната получават аминокиселини, натрий и други минерали и елементи, благодарение на животинската си храна, то вегетарианците, в това число и пеперудите, са лишени от тази възможност, което ги кара да търсят други източници на „витамини”. В природата такива явления са доста разпространени: някои папагали ближат глина, а маймуните ядат пръст. Но запълването на липсата на минерали за сметка на слъзна течност от друго животно не се среща никъде другаде, освен в горите на Амазония.
При това със сълзи на костенурки се хранят не само местните пеперуди, но и пчелите. Но последните създават на костенурките известни проблеми и животните се опитват да отхвърлят насекомите. Според Фил Торес това може да е предизвикано от дразнещото за костенурките жужене на пчелите. Но пеперудите не им пречат; единственият отрицателен аспект се изразява в това, че в момента на хранене насекомите ограничават зрението на костенурките и към тях лесно може да се приближи хищник.