Модифицирана бактерията E. coli с пълна резистентност към всички вируси, създадоха учени от лаборатория на отдела по генетика към Харвардското медицинско училище в Бостън, САЩ. Бактерията има два защитни механизма, предотвратяващи бягството ѝ от лабораторията и разпространението ѝ в открития свят. Изобретяването на такъв микроорганизъм може да бъде фундаментално за развитието на генното инженерство в бъдеще.

Ешерихия коли (E. coli) представлява обширна група от бактерии, които се намират в околната среда, различни видове храни и в черва на хора и животни. Инфекциите с E. coli могат да доведат до разновидови проблеми като диария, уринарни инфекции или пневмония.

Микроорганизмът намира приложение в медицината, където се използва за производството на различни антибиотици, инсулин, както и лекарства. Това се дължи на сравнително простия генетичен модел на бактерията, изграден 4400 гена, в сравнение с 30-те хиляди в една клетка от човешкия организъм.

Фактът, че E. coli е една от най-често срещаните бактерии означава, че учените имат голяма база познания за този микроорганизъм и начините той да бъде модифициран.

Със създаването на бактерия, резистентна на всякакви вируси, са се заели учени от Кембридж през 2022 г. Първонабалният провал в опита им се дължал на структурата на E. coli – модифицираната бактерия съдържала недостатъчно генетични градивни елементи (кодони), в които да е сложено всичко, необходимо за борбата с вируси. В последствие учените решили да добавят вид РНК, наречена транспортна РНК към микроорганизма. тРНК има функцията да се свързва с отделните кодони и да добавя необходимите аминокиселини към тях, за да може да се създаде съответният протеин. 

На следващ етап учените са решили да добавят „измамна“ тРНК, което добавя напълно различна аминокиселина към определен вид кодони. При добавяне на вирус към кодон започва да се оформя вирусен протеин, който тръгва да се разпространява в организма. Наличието на тРНК, която да добавя друг вид аминокиселина, напълно спира полученият протеин от разпространение, защото клетката става нефункционална. 


Тази стъпка в генното инженерство ще може да се използва за създаването на бактерии, напълно устойчиви на вируси, което ще позволи получаването на нови химични съединения, без да има риск от заразяване с вирус.

Източник: Puls.bg