Разходката сред природата е благодат за душата и тялото. Дори да е само за няколко часа. Не винаги можем да отделим цял уикенд или няколко дни за почивка в планината, но понякога е достатъчно да се откъснем дори за половин ден от градската суета. Благоприятно разположен край северните склонове на Родопите, Пловдив е само на час от идилията на планината. Има толкова много посоки, които предлагат презареждане, а есенните месеци изкушават не само приятни температури за разходка, но и невероятно красиви гледки на обагрената в жълто, оранжево, зелено и червено широколистна гора.
Малкото селце Мостово в района на платото Белинташ, до което води тесния асфалтов път от село Червен, е разположено в подножието на Кръстов връх и е отправна точка за пешеходен маршрут до християнския комплекс „Кръстова гора“. Наближавайки селото, непосредствено след естествения каменен мост над река Сушица, край пътя изниква малката църквичка „Свети Димитър“. Там може да се остави автомобила и да се продължи пеша по реката, която през есента не е пълноводна и да се направи разходка до махалите на селото. Някои от тях са обезлюдени, други са превърнати в комплекси за еко и селски туризъм. Пътят по реката е проходим за джипове и мотори като на много места я пресича. Не след дълго се минава край ловен заслон с чешма, барбекю и навес.
Маршрутът е равен и лек и през сухия сезон не затруднява туристите, а гората е красиво обагрена. След около час се стига до махала Ряката. Останали са десетина къщи – една-две за гости, вили и обори за добитъка. Има обособени места за пикник, тихо и красиво е. От тук може да се продължи до Хайдушки камък, Виолетина поляна или Караджов камък, но предстои стръмно изкачване.
В този район на планината се намира и село Добростан, което е отправна точка за изкачването до връх Червената стена (1501 м) – красива отвесна скала, отсечена от запад, която се вижда и от южните квартали на Пловдив. Наречена е така защото при залез слънцето я обагря в червено. Пътят към върха започва малко след параклиса „Св. Илия“ над селото. Малко преди върха има предупредителна табела, че се приближава пропаст. От върха, при ясно време, гледката към низината е зашеметяваща. В района се намира и хижа Марциганица, която не работи.
Друга особено подходяща за есента дестинация е село Равногор. Намира се над град Брацигово и курортното селище „Атолука“. На около 15-тина минути от селото има чудесно място за отдих и барбекю – параклисът „Свети пророк Илия“, възстановен през 2002 година за възпоменание на древния манастир „Свети Илия“, опожарен от турците през 17-ти век. Ако продължите до Бекови скали след около 45 минути спокойно ходене по широк и равен път ще имате възможност да се насладите на живописната гледка към язовир Въча. Открито е и по това време на годината при слънчево и тихо време е сухо и приятно. Край селото има изградени множество параклиси, около които също има обособени места за отдих.
Билките са вече събрани, а цветята изсъхнали. Но от гъстата шума надничат сърнели, а шипките са узрели. Има още какво да се набави за зимата. Съвсем скоро топлото слънце и пъстрата палитра на гората ще си отидат, така че побързайте...