
Езерото Еър технически е най-голямото езеро в Австралия, но през повечето време едва го виждаме на сателитни снимки - това е така, защото в него рядко има вода.
Езерото Еър в Австралия сякаш се пълни с вода и след това отново изчезва, когато пресъхне. Всъщност това е най-голямото езеро в Австралия, но често е трудно да се види, защото пресъхва. За наш късмет, рекордни есенни дъждове изпълниха пространството тази година, превръщайки солените равнини във вътрешен оазис. Езерото Еър скоро ще се оцвети в прасковено розово, но в крайна сметка ще изчезне, съобщава IFLScience, цитирано от glasnews.bg.
Тази бавна, водна игра на криеница по същество превръща езерото Еър в ефимерно езеро. С прости думи: то се пълни с вода само временно. Според Книгата на рекордите на Гинес, то е не само най-голямото такова езеро в Австралия, но и в света.
Последното запълване на езерото с площ от 9500 квадратни километра започна през март тази година, когато порой от екстремни валежи удари Куинсланд, казват изследователи. Проливни дъждове наводниха реки, вливащи се в езерото, като водата постепенно запълни вътрешността на страната, преди да достигне езерото в началото на май.
Според изследователи от Министерството на околната среда и водите на Южна Австралия, това е малко вероятно да се случи. Всъщност, нещо подобно се е случвало само три пъти през последните 160 години, въпреки че наскоро учените са наблюдавали частично запълване на езерото.
Данните показват също, че езерото за последно се е пълнило догоре през 1974 г., което оставя спор дали това може да се случи отново тази година. Травис Гоч, рейнджър на Службата за национални паркове и дива природа, казва, че не вярва езерото да се напълни догоре тази година. Той смята, че езерото вероятно ще се напълни до същото ниво, както през 2010 г., когато нивото на водата се е повишило с около 30 см.
Очаква се езерото да остане там 6-12 месеца, преди да изчезне – въпреки че колко дълго ще продължи ще зависи от това колко горещо ще стане лятото. Без значение колко пълноводно стане, самата природа на езерото означава, че водата в крайна сметка ще се оттече отново – но няма да изтече. Езерото Еър е ендорейно, което означава, че водата се влива в него, но не изтича. Вместо това, тя се изпарява – и докато това се случва, цветът на езерото може да започне да се променя.
Изследователите обясняват, че изпаряването на водата в езерото кара останалата вода да стане по-солена, което е добра новина за микроорганизмите, хранещи се със сол и живеещи в езерото – те започват да процъфтяват. Именно тези микроорганизми изглежда стоят зад трансформацията на езерото в зрелищен прасковено-розов цвят, причинен от розово-червените пигменти, намиращи се в клетъчните им мембрани.

Още от категорията

Дневен хороскоп за 4 юли: Близнаци - бъдете целеустремени, Везни - бъдете верни на любимите си

