Стареенето на косата се изразява в дегенеративни промени на косъма, което включва прогресивна дегенерация на влакната на косъма от корена до върха. Косата е изложена на непрекъснатото негативно влияние на факторите от околната среда. Сред тях водещо значение имат слънчевата светлина, водата, прахта, механичното триене, грубото разресване на косата, козметичните процедури за коса като боядисване или перманентно къдрене. Тези фактори причиняват външно стареене на косъма в допълнение към естественото му стареене.
Сред естествените агресори, по-специално слънчевата светлина, ултравиолетовите - UV лъчи имат важна роля в стареенето на косата. При индуцираното от светлина стареене косата става по-бледа на цвят и в повърхностните слоеве настъпват промени, които нарушават нейната мекота и блясък. Следователно слънчевата светлина променя естетичната визия на косата. При излагане на слънчеви лъчи се наблюдава увреждане на протеините и пигментите, изграждащи косъма. Характерна е проявата на понижена здравина, значителна сухота, придобиване на грапава текстура, загуба на цвят, намален блясък, повишена твърдост и чупливост.
Могат да настъпят химически промени в протеините, липидите и пигментите на косата. Липидното окисляване, разцепването на дисулфидната връзка, разграждането на триптофана и образуването на цистеинова киселина водят до увеличаване на порьозността на влакната, което значително намалява здравината на косата. Фотохимичните ефекти върху цвета на косата са силно зависими от наличието на меланини.
Пигментите в косъма осигуряват известна фотохимична защита на протеините, особено при по-ниски дължини на вълните. Те абсорбират и филтрират падащото лъчение и впоследствие разсейват тази енергия като топлина. Въпреки това, в процеса на защита на протеините на косата от светлина, пигментите се разграждат или избледняват. UV светлината и кислородът засягат не само меланина, но и аминокиселините и мастните киселини в косъма и кутикулата.
Признаците на естественото стареене на косата са промените във визуалните свойства на косъма, а именно загуба на цвят, блясък и мекато. При тези процеси меланиновите пигменти се увреждат и някои от тях напълно се разграждат. Морфологичните промени се изразяват в повишената чупливост на косъма и увеличената порьозност. Дългосрочното излагане на ултравиолетово лъчение причинява значително химическо разграждане на протеините на косата.
Най-очевидният ефект от фотостареенето на косата е изсветляваването на нейния цвят - ефект, който се ускорява допълнително от влагата. Степента на тази фотохимично предизвикана промяна на цвета зависи от естеството и количеството на пигментите в косъма. Черната коса е по-устойчива на вредното влияние на слънчевата светлина в сравнение с русата коса. Светлокафявата коса, от друга страна, се уврежда в по-значителна степен. Защитното действие на меланиновите гранули е от ключово значение за благоприятното съхраняване на черната коса, при която се наблюдават по-незначителни изменения в протеиновата структура при излагане на слънце.
Източник: puls.bg
Още от категорията
Дневен хороскоп за 11 януари: Скорпион- срещнете се с любимия човек, много страст за Стрелец