Ако някога сте се тревожили как бихте оцелели при ядрена война — не си хабете усилията, защото повече от половината от нас така или иначе няма да издържат толкова дълго.

Това твърди Ани Джейкъбсън – разследващ журналист и автор, посветила кариерата си на теми като война, оръжия, национална сигурност и правителствени тайни.

Тя е автор на няколко книги по тези теми, включително „Мозъкът на Пентагона: Нецензурирана история на DARPA – най-секретната военна изследователска агенция на Америка“, която достига до финалите за Пулицър през 2016 г.

Комитетът на Колумбийския университет, който присъжда престижните награди, определя труда ѝ като „блестящо проучен разказ“, което подчертава авторитета на Джейкъбсън по темата.

През миналата година тя публикува нова книга, озаглавена „Ядрена война: Сценарий“, която – както подсказва заглавието – проследява хипотетичен ход на събитията при избухване на ядрена война.

Сюжетът се основава на идеята, че Северна Корея започва изненадваща ядрена атака срещу Съединените щати, след което останалата част от света бързо се въвлича в смъртоносен международен конфликт.

По същество, според нея, оръжия за масово унищожение ще бъдат изстрелвани отвсякъде, което ще доведе до смъртта на стотици милиони хора само за няколко часа.

В Nuclear War: A Scenario (Ядрена война: Сценарий), Ани Джейкъбсън обяснява как цивилизацията, такава каквато я познаваме, би била унищожена само за 72 минути, като представя по минути описание на това как би изглеждал Армагедон.

Разбира се, това е само теория на журналистката – но като се има предвид, че е базирана на дългогодишните ѝ проучвания по темата, тя вероятно прави доста обосновано предположение.

В интервю за Politico от миналата година Джейкъбсън обяснява:
„Отнема 26 минути и 40 секунди на балистична ракета да стигне от стартова площадка в Русия до източното крайбрежие на САЩ. Това беше вярно през 1959–1960 г., когато [ядреният физик и бивш учен от Пентагона] Хърб Йорк направи първия анализ, и е вярно и днес.
Технологията при балистичните ракети не е променила законите на гравитацията. Независимо какво правиш, това е времето от изстрелване до целта. За Пхенян е 33 минути, защото географски е малко по-различно.“

След като тези опустошителни оръжия бъдат изстреляни и държавите започнат да отвръщат с ответни удари, Джейкъбсън предполага, че някои хора ще имат малко повече от час живот.

Тя задълбочава теорията си и в участие в подкаста на Стивън Бартлет A Diary of a CEO през май миналата година.

„Описвам първата бомба – в сценария тя удря Пентагона – термоядрена бомба с мощност един мегатон – в ужасяващи подробности,“ казва Джейкъбсън, говорейки за съдържанието на книгата си.

„Всичко е базирано на документи на Министерството на отбраната и на учени, работили с десетилетия, за да опишат точно какво се случва с предмети и с хора... и е ужасяващо.
Освен първичния светкавичен термоядрен взрив – с температура 180 милиона градуса, който подпалва всичко в радиус от 14 километра, освен съкрушителната въздушна вълна, която срива всички сгради и разпалва още пожари, освен облъчването, което убива хора в рамките на минути, часове, дни и седмици, ако въобще оцелеят... върху всичко това всеки от тези пожари създава гигантски огнен ад – мегапожар, покриващ над 250 квадратни километра.
И какво виждаш тогава?“

„В сценария, на 72-та минута, хиляда руски ядрени бойни глави падат върху Съединените щати и всичко се превръща в огнено бедствие. Просто пожар. Пожари, горящи в площ от 400 до 500 квадратни километра,“ казва Джейкъбсън.

Стивън Бартлет я попитал дали обикновен човек изобщо би имал време да осъзнае какво се случва при ядрена война, като обяснил, че предполага, че ще умре мигновено.

„Мисля, че бихте искали да умрете мигновено,“ отговаря Джейкъбсън.
„Има една мисъл на Никита Хрушчов, бившия лидер на Съветския съюз – той казва: ‘След ядрена война, оцелелите ще завиждат на мъртвите’.“

„Защото тогава… ако оцелееш, няма вече закони, няма ред, няма държава.“

По думите ѝ дори онези, които евентуално оцелеят благодарение на достъп до тайни бункери, няма да издържат дълго, тъй като рано или късно ще им свършат запасите и ще трябва да излязат обратно в света.

Джейкъбсън продължава:
„А кой ще е останал? Хората ще се върнат към най-примитивното, най-жестокото си състояние – ще се борят за оскъдните ресурси, които са останали. А междувременно – всички ще са недохранени, всички ще са болни, и повечето ще са загубили всичко и всички, които са обичали. Как мислиш, че ще се чувстваш в такъв свят?“

Коментирайки колко хора биха загинали в първите 72 минути от глобална ядрена война, тя добавя:
„Стотици милиони хора загиват в огнените кълба – без съмнение.“

Джейкъбсън след това споменава изследователска статия от 2022 г. на професор Оуен Тун и Райън Хениган, която разглежда концепцията за ядрена зима и колко бързо ще се изчерпат хранителните ресурси.

„А числото, до което те достигат, е пет милиарда загинали,“ добавя тя с мразовито спокойствие – което приблизително се равнява на около 60% от световното население.

Описвайки каква би била картината в САЩ при ядрена война, в книгата Nuclear War: A Scenario, Джейкъбсън предупреждава за „огнени кълба, силни ударни вълни и сгради, които се срутват и горят“.

Тя допълва, че може да се очакват хора, „пронизани до смърт от летящи отломки“, както и „десетки милиони нещастници, оцелели с фатални изгаряния от трета степен“.

Според нея Нова Зеландия и Австралия биха били най-добрите страни, в които човек може да се укрие, тъй като според изследването на Тун, това са „единствените места, които реално биха могли да поддържат земеделие“ след глобален ядрен конфликт.

Превод: GlasNews