Финансовите цели могат да включват изплащане на дългове, закупуване на нов автомобил или влагане на повече средства в инвестиции и спестявания - всичко зависи от вас и можете да го постигнете с правилните инструменти, бюджетни навици и правилно водене на счетоводството за лични финанси. Ето как да въведете ред в личните си финанси.

1. ОСИГУРЕТЕ ПАРИ ЗА ЧЕРНИ ДНИ 

Никога не знаем кога ще изпадне ремонт по автомобила, ремонт на домакинските уреди, неочаквани разходи свързани със здравни грижи или в най-лошия случай загуба на работа. Точно затова са парите за черни дни. Те ще ви дадат нужното чувство на увереност, когато напредвате с други финансови цели. Започнете, като определите каква сума трябва да спестите, и я заделяйте с всяка заплата. Както се казва: „Животът е пълен с изненади!“

2. ОПРЕДЕЛЕТЕ МЕСЕЧЕН БЮДЖЕТ

Ако никога досега не сте разработвали месечен бюджет, опитайте се да използвате правилото 50/30/20 с вашите доходи. Това означава, че 50% от месечния ви доход трябва да отиват за неизбежните разходи (ток, вода, телефони, гориво), 30% от месечния ви доход може да отиде за желания (нова дрешка, вечеря навън, карта за фитнеса), а останалите 20% трябва да бъдат спестени. Ако неизбежните ви разходи надхвърлят 50% от бюджета ви, вземете от 30 % за желания, докато не успеете да ги коригирате. Ако имате по-големи или по-непосредствени финансови цели, с които искате да се заемете, като например инвестиране, изплащане на дългове или развиване на бизнес, можете да разработите по-конкретен месечен бюджет, който ще ви държи в течение на навременното постигане на тези цели. 

3. ИЗПОЛЗВАЙТЕ ТЕЛЕФОНА

СИ Вашият телефон и компютър могат да бъдат оборудвани с безкрайно много приложения, но със сигурност не говорим за Instagram или Facebook. Има най-различни видове приложения, които можете да използвате, за да започнете и поддържате здравословни финансови навици. Независимо дали използвате приложение за лични финанси на телефона си или счетоводен софтуер в домашния си офис, организирането на финансовите ви данни е една от първите стъпки за започване на правилния път с финансите ви през новата година.

4. ПЛАНИРАЙТЕ ЦЕЛИ В КАЛЕНДАРА СИ

Отнасяйте се към финансовия си календар така, както към работния си календар, и се уверете, че изпълнявате задачите, които сте си поставили в определените дни от седмицата или месеца. В зависимост от целите ви, намалете социалния живот и подсигурете нужния паричен поток, който ви трябва за осъществяване на целта ви.