Една от най-ценните реликви, свързани с живота и делото на Васил Левски, живее нов живот. В Националния музей „Васил Левски“ в Карлово бе възстановено знамето на Апостола. Реставрираният символ вече е експониран по специален начин, който позволява на всеки посетител да се докосне до светинята, извезана по заръка на самия Левски в неговия роден град.
Екипът на музея изразява благодарност към реставраторката д-р Елица Цветкова и нейната помощничка Косара Нинова за професионализма и вложените усилия. В публикуван във Фейсбук видеоматериал специалистите разказват за проекта „Знамето на Апостола” и за сложния процес по възстановяването.
Д-р Цветкова обяснява, че реставрацията на подобни произведения е истинско предизвикателство не само заради възрастта на артефакта, а заради комбинацията от материали, използвани при изработката му, които имат различни характеристики – едни по-меки, други по-твърди, някои леки, други тежки, с множество елементи, взаимодействащи си по непредвидим начин.
Оригиналното знаме е изработено от два ката копринен плат – лицев и заден – и е украсено с богата сърмена везба. Трите вида сърма – златиста, медна и сребриста, са използвани за изобразяване на фигури, надписи и пискюли. На лицевата страна е извезан изправен лъв, допълнително украсен с червен, бял и черен конец, което го прави по-живописен, а буквите и цифрите на гърба са направени със златиста сърма.
Директорът на музея Дора Чаушева подчертава, че проектът е изключително важен, защото знамето е един от най-значимите експонати в експозицията, но през годините е било увредено вследствие на неправилно експониране през 70-те и 80-те години. Реставрацията е дала възможност да бъдат отстранени нанесените повреди, за да бъде съхранена реликвата за бъдещите поколения.
Историкът Даяна Комбова припомня историята на знамето на Карловския революционен комитет. То е изработено в дома на местния комитетски деец Ганьо Маджареца, а според спомените на съвременници е ушито от дъщеря му Мария с помощта на други карловки, сред които и племенниците на Левски – Гина и Мария. Планът за визията на знамето е създаден от Васил Левски и Ангел Кънчев. На лицевата страна е извезан лъв, стъпил върху счупен прът на османски флаг, заедно с надписите „Смърт или свобода“ и „Карловски окръг“. На гърба се виждат бял кръст и надписът „Бог с нами!“, а по-късно, вероятно по време на подготовката за Априлското въстание, е добавена годината 1876.
В навечерието на въстанието Панайот Волов поръчва на Мария Ганева да ушие още едно знаме за Панагюрище – именно второто знаме по-късно развява Георги Бенковски, когато обявява въстанието. Тъй като то избухва по-рано от планираното, Мария Ганева, вярвайки, че е настъпил часът на борбата, развява първото знаме на площад „Войнишкото“ в Карлово. Градът не се включва във въстанието, а за смелото си действие Мария е арестувана, но отказва да разкрие къде е укрила реликвата.
След Освобождението знамето остава в нейното семейство, а през 1923 г. дъщеря ѝ Пеша Желева го откупува и го дарява на ученолюбивото дружество „Васил Левски“. Впоследствие то е предоставено за съхранение в карловските казарми, но след 1944–1945 г., в хаоса на политическите събития, оригиналът изчезва безследно.
През 1959 г. музеят в Карлово възлага на реставратора Михаил Малецки да изработи копие, като работата започва години по-късно, когато вече са налични снимки и подробни описания. Копието е официално предадено на Историческия музей през 1973 г. и се превръща в централна част от обновената експозиция по повод 100-годишнината от гибелта на Апостола. Днес, след извършената реставрация, знамето отново заема достойното си място в Националния музей „Васил Левски“, възвръща своя исторически вид и продължава да пази паметта за една от най-свещените български реликви.
Още от категорията
Виж всички
След оставката: Мариан Бачев избира директори на ключови културни институти, сред тях и Пловдивската опера