
Получилите международно признание ранни иновации на изследователския екип в сферата на нови биоматериали и биосензори ще бъдат представени на пресконференция в Медицински университет-Пловдив.
Тогава ще бъде предоставена и информация за изградената до момента научна инфраструктура в трите организации, участващи в проекта „Център за компетентност „Персонализирана иновативна медицина (ПЕРИМЕД)“.
Бенефициенти по проекта са Медицински университет – Пловдив, Пловдивски университет "Паисий Хилендарски" и Институт по минералогия и кристалография "Акад. Иван Костов", БАН, София.
Проектът предвижда изграждане на Център за компетентност, насочен към формиране на нова иновативна научноизследователска инфраструктура, фокусирана в една от приоритетните области за развитие на научните изследвания на национално и европейско ниво - технологии, свързани със здравето.
Научноизследователските и иновационните дейности са в областта на персонализираната медицина, с акцент върху онкологията, онкохематологията, интензивната медицина, иновативни лекарствени носители за прицелна терапия, биоинженерни технологии и биосензори.
Разработените иновативни методологии и алгоритми ще бъдат защитени като полезни модели или патенти с цел трансфер на технологии и последваща реализация с висока обществена полза.
Главната цел е повишаване нивото на пазарна ориентация на научноизследователската дейност в МУ-Пловдив, ПУ "Паисий Хилендарски" и ИМК-БАН чрез развитие на капацитет за съвместни научни изследвания и иновации, откриване на възможности за партньорства с бизнеса, технологично развитие на нови и значими иновации и научни продукти и интегрирането им в съответствие с най-добрите световни стандарти и практики в областта на Персонализираната иновативна медицина.
Три са основните направления на дейности на Центъра за компетентност: Молекулярно-биологични методологии за приложение в персонализираната медицина и прилагане на персонализиран подход при терапията на критично болни пациенти; Иновативни лекарствени носители за прицелна терапия и персонализирана медицина; Биоинженерни технологии и биосензори.
Очакваните резултати са да бъдат изградени 8 специализирани лаборатории и обособени 2 научно-изследователски системи със съвременно научно оборудване за осъществяване на научно-изследователска дейност от специалисти в различни области: медицина, молекулярна биология, генетика, онкология, геномна медицина, фармация, биохимия, химия, биотехнологии и др. Предвижда се реализация на 12 мащабни иновационни научно-изследователски програми, в които ще бъдат включени водещи национални и чуждестранни изследователи.
Центърът ще генерира нов опит в научните изследвания и иновации за постигане на технологични решения и научни продукти в приоритетни икономически области. Ще се натрупа опит в на комерсиализация на резултатите от научните изследвания и на технологичните разработки и като краен резултат - ефективна и приложима научно-изследователската дейност в полза на икономическия растеж и повишаване качеството на живот в страната.
Проект № BG05M2OP001-1.002-0005, Център за компетентност „Персонализирана иновативна медицина (ПЕРИМЕД)“ е финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие. Общата му стойност е 23 472 018,71 лв., от които 19 951 215,91 лв. финансиране от ЕС, Европейски фонд за регионално развитие и 3 520 802,80 лв. национално съфинансиране. Срок на изпълнение от 30 март 2018 година до 30 ноември 2023 година.
Още от категорията

Почитаме Св. мъченица Ирина днес! Хиляди празнуват имен ден


Почитаме паметта на жените мироносици днес
Акценти



„Мисия Марица" събира пловдивчани за голямо почистване

Негативната истерия в сутрешните блокове трябва да спре!




