Бившият кмет на район „Северен“ в Пловдив Ральо Ралев е завел иск срещу Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ (ГДИН), като претендира обезщетение от 25 000 лв. заради нечовешки и унизителни условия по време на престоя си в ареста през 2019 г. Той беше арестуван на 31 май 2019 г. и обвинен, че е поискал подкуп от 60 000 лв. от строителния предприемач Здравко Ангелов, за да съгласува проекта му за изграждането на жилищна сграда.

По посоченото обвинения Ральо Ралев беше осъден на 2 години условно с 4 години изпитателен срок. Подсъдими с него бяха и служителката в кметството Даниела Вълова, която получи 1 година лишаване от свобода, отложено с изпитателен срок от 3 години, както и бизнесменът от Карлово Иван Делевски, чието наказание бе 2 години условно с 4 години изпитателен срок. Тримата бяха осъдени да платят в полза на държавата равностойността на подкупа, , както и всички разноски по делото, които са близо 10 хил. лева.

6 години след показния арест: Признаха Ральо Ралев за виновенСлед близо година съдебна сага в Окръжен съд, магистратите излязоха със своето решение

В делото, което Ралев е завел срещу ГДИН се казва,че в периода от 31 май 2019 г. до 4 септември същата година, той е държан в пренаселена и нехигиенична килия – с мухъл, хлебарки и дървеници. Бившият кмет се оплакал и от липса на топла вода, ограничена вентилация, боядисани прозорци без достъп до дневна светлина, температура над 40 градуса, както и от храна с лошо качество, от която е отслабнал с 11 килограма. Посочва още, че тоалетната е била открита, на метър от леглото, без преграда, а в килията се пушело денонощно – включително и от самия него, както отбелязва администрацията.

Ралев твърди и че не е получил адекватна медицинска грижа – зъб му е бил изваден без упойка, бил е ваксиниран без съгласие, а храната не е отговаряла на нуждите му като хронично болен. Допълнително се оплакал от ограничени контакти с близки и свиждания, които според него са били твърде кратки и претъпкани.

От своя страна ГДИН отхвърля обвиненията, като твърди, че условията в ареста отговарят на нормативните изисквания – килията е проектирана за до 4 души, с естествена и изкуствена светлина, а санитарният възел е частично преграден. Отбелязва се, че по искане на Ралев е бил предоставен вентилатор и хладилна чанта. Администрацията посочва още, че няма задължение за осигуряване на топла вода в килията, но се предоставя баня два пъти седмично, а липсата на климатик не нарушава закона. Според ГДИН, Ралев не е поискал да бъде преместен при непушачи.

В решението на съда се казва още, че медицинските документи по делото потвърждават, че Ралев има проблеми с черния дроб, но показват също, че му е била назначена подходяща диета. Зъбът, за който той се е оплакал, е бил вече умъртвен, така че не е било необходимо поставяне на упойка. Освен това, направената му манту проба не е ваксина, а стандартен тест за туберкулоза.

Магистратите са отхвърлили и жалбата, че Ралев е бил държан с чужденци, както твърдял – оказва се, че съкилийниците му са имали както сирийско, така и българско гражданство. Данните от справките също показват, че Ралев е получавал цигари от своите близки, което поставя под съмнение оплакването му от денонощно пушене в килията.

Въпреки това, съдът е приел, че на Ралев не е била осигурена достатъчна жилищна площ по време на ареста, и му присъдила обезщетение от 1500 лева.

Решението не е окончателно и може да бъде обжалвано.

Делото срещу Ральо Ралев заради подкуп от 60 хил. лева тръгна след 4 годиниЗащитниците на обвиняемите отново пожелаха обвинителният акт да бъде върнат на прокуратурата

Ральо Ралев поискал подкуп от 60 бона с думите: "Кметството е мое, аз къде съм в тая схема?"Делото стартира с разпит на свидетели близо 5 години след скандала

Прочетоха СРС-та по време на делото сре:щу Ральо Ралев, повече от час разпитваха ключов свидетелИмах съмнения, когато кмета ми поиска преписката и не му дадох разрешителното за строеж, заяви арх. Тонова