Делото срещу бившия кмет на район „Северен” в Пловдив Ральо Ралев, бившия началник на отдела за инвестиционни обекти Даниела Вълова и карловския бизнесмен Иван Делевски, продължава в пловдивския Окръжен съд. Процесът започна с разпитите на свидетели, а по-късно се очаква да се възпроизведат част от СРС-тата.
Обвинението срещу Ралев е, че преди близо 6 години е поискал подкуп на строителния предприемач Здравко Ангелов. Сумата от 60 000 лв. е била, за да може Ангелов да получи разрешение да построи кооперация на мястото на стара къща на ул. "Полк. Дрангов".
Пред магистратите днес бе разпитана служителка от район „Сверен”, която се занимава с издаване на разрешителни за строеж. Анна Тонова е младши експерт ПУП. Постъпила е на работа в район „Северен” през 2018 година. При нея са постъпили проектите на Здравко Ангелов за строеж на жилищна сграда на ул. "Полк Дрангов". Първо били входирани документи, за да се изчислят таксите, а след това за разглеждане на цялостен проект. Преписката е пристигнала при Тонова, която още в самото начало при пръв преглед е установила множество нарушения. Започната е била работа по отстраняването на тези нередности.
„Здравко Ангелов идваше често и носеше документация за изчистване на грешките. След серия от корекции, всичко беше наред и докладвах на главния архитект Богданов , че проектът е готов за одобрение. Тогава той даде нареждане да изготвя разрешителното за строеж. Написах го на моя компютър, архитектът го подписа и сложи печат. Не сложих дата. Направих 5 копия, които прикрепих към уведомителните писма. Последните занесох за подпис и печат до началничката ми – г-жа Вълкова. Тя обаче ги взе и не ми ги върна повече. Същия ден кметът Ралев взе цялата преписка. Мина много време и Ангелов започна да пита за преписката, аз не му дадох информация. Дойде Коледа и аз излязох в едномесечен отпуск. Когато се върнах, на служебния телефон имах пропуснати разговори от Ангелов, както и текстови съобщения, с искане за среща и да му дам съвет. Не върнах обаждане и не отговорих на СМС-те. Разбрах, че си е изтеглил цялата преписка. Писмата обаче и разрешителното не бе иззето. Оригиналът на разрешителното остана при мен. Практиката е, че при липса на дата и входящ номер, такива документи са без стойност и се унищожават. През април отново имаше входиран проект от Здравко Ангелов. Той обаче беше при Вълкова, не знам защо но чак 1 седмица след пристигане на проекта, той дойде при мен. Каза ми да внимавам с проекта и хубаво да гледам за нередности. Имаше сериозни нарушения, а именно с 50 см по висока кота корниз, както и друго свързано с подземното паркиране. След приемния ден на Ральо Ралев, аз и главния архитект Богданов бяхме повикани на оперативка. В залата беше и Вълева. Попитаха ме дали имаме забележки. Обсъдихме как да му се издаде отказ. Никой не ме е натискал или принуждавал да дам отказ. Заради тези нередности върнахме с отказ проекта. Изпратихме уведомления до възложителите, но след 14 дневен срок нямаше възражение и този отказ влезе в сила. Никой не дойде да иска преписката. На 30 май дойде един мъж от строителен надзор да иска преписката, но не му я дадох. Казах му да си пусне запитване. Същият ден, около 17:00 часа влезе спец.прокуратурата. Беше арестуван Ралев. Нас ни разпитваха още същия ден, а ден по-късно ни повикаха в съда за даване на официални показания. Октомври месец дойде при мен в кметството Здравко Ангелов. Искаше да му заверя снимка от телефона, която е на визата. Отказах и той ме нападна. Крещеше ми, обиждаше ме и ме заплаши, че ще ме смаже и ще ме прати при Ралев. Бях бременна и от страх подадох жалба срещу Ангелов и излязох в болничен”, разказа Тонова.
Защитата на Ралев и Вълова „атакуваха” архитектката със серия от въпроси. Повече от час адвокатите разпитваха служителката на районното кметство. Един от въпросите бе свързан с това, къде е разрешителното за строеж, което Тонова е написала и подписала, а след това архитект Богданов подпечатал.
„Унищожих го след изтеглянето на преписката през януари. Когато Вълова задържа писмата и Ралев изиска преписката, аз не им дадох разрешителното. Не го приложих в преписката. Имах съмнения, притесни ме ситуацията. Никога кмета не се е бъркал в работата ни. Той и няма такова право”, заяви Тонова. На много от зададените въпроси тя не даде отговор, поради липса на спомен. Поради това й бяха прочетени показанията в ДП.
От тях стана ясно, че заради задържаните писма, Тонова и Вълова са водели спорове заради архитектурната част на проекта и че не бива да се издава разрешително за строеж.
Освен това при първия разпит пред съдия, Тонова е заявила, че Ралев е наредил да не се дават разрешителни на проекти с много нарушения. В това число и такова на Здравко Ангелов.
„При второто входиране на проекта Ралев каза „Тия пак ли са внесли проекта?”. Вълова взе преписката и я държа при нея една седмица. После дойде при мен и ми даде документите. Разгледахме ги, имаше нови обстоятелства, както и множество нарушения отново, някой съществени. Обаче всички отстраними. На оперативка между мен,архитект Богданов, кметът и Вълова. Тогава Ралев пита има ли грешки, за да може да се откаже. Тогава аз останах с впечатление, че трябва да се издаде отказ. Така и стана след това. Богданов издаде отказа”, казала преди 5 години архитектката.
В днешното заседание бе прочетено едно от СРС-тата, чиито срок на секретност е изтекъл. Става дума за телефонен разговор между Тонова и гл.архитект Богданов, ден след ареста на Ральо Ралев на 30 май. В него те са коментирали акцията, както и водените разпити същата вечер. Те са синхронизирали са какво са казали и какво ще кажат в София, пред съдия.
„Питаха ме за проекта. Какво да кажа, той ми е работодател, да си спестя главоболията”, казала Тонова.
„Изненадан съм, че Ральо е искал мангизи. Не го познавам в такава светлина. Подозирах, че се е скарал с тоя от фирмата или че му прави напук. Ама чак да иска пари. В шок съм. Ако е направил това наистина, не ми стига акъла. Обяснявахме му ама той не разбира”, казал Богданов.
Делото продължава и към този момент с разпит на свидетели.
Още от категорията
Боливудският екшън, който се снимаше в Пловдив с премиера в началото на новата година