Ще чуе ли отново „доживотен затвор” бившият полицай Венцислав Караджов или ще бъде признат за невинен за двойното убийство на родителите си през 2016 година? След изключително дълъг съдебен процес делото вече е на финалната права. Днешният ден бе отделен за обстойните пледоарии на подсъдимия Караджов, като след това Пловдивският апелативен съд трябва да даде окончателното си решение. Настоящото производство срещу експолицая на практика ще е последно, защото то не може да бъде обжалвано и протестирано повече пред ВКС.
Преди близо две седмици бяха изслушани пледоариите и на адвокат Зоя Тошкова, които са в насока за 100% невинност от страна на Венцислав Караджов. Искането на държавното обвинение далеч не е такова. Прокурор Красимир Папаризов и прокурор Стефани Черешарова пледират за „доживотен затвор” без право на замяна.
Караджов бе осъден на най-тежкото наказание за убийството на родителите му Божура и Цветан Караджови. Досега процесът е решаван два пъти от въззивния съд, като и при двете решения присъдата на Окръжния съд е потвърдена.
В последното решение на върховните магистрати се казва, че делото ще бъде разгледано от друг състав на Пловдивския апелативен съд, от стадия на допускане на доказателства, без да бъдат обсъждани останалите доводи в касационната жалба за нарушение на закона и явна несправедливост на наказанието.
ВКС препоръчаха нови разпити на свидетели, преразпит на вещи лица, изготвили експертизите, допълнителни справки от МВР за постъпили сигнали за цялата 2016 година за лица, разпространявали и употребявали наркотици в района около местопроизшествието, включително обработени ли са тези сигнали и какъв е резултатът по тях. Едно от Причините ВКС да върне делото за ново разглеждане е, че не е изследвана версията убийството да е извършено от наркомани събирали се в района.
По поисканата справка от МВР, в съдът е постъпил отговор, че при проверка не се установява в полицията да са постъпвали и да отработвани материали за хора употребяващи или разпространяващи наркотици около адреса на престъплението, за цялата 2016 година. Относно това Караджов тогава отбеляза: „Работил съм много години в системата на МВР и мога да кажа, че много от информацията не се допуска умишлено, за да не се натоварва работата на полицията”. Въпреки това магистратите приеха данните постъпили от МВР.
Днес за последен път Караджов застана пред магистратите и пледира за 100 процентна невинност. По думите му има липса на преки доказателства, които да го уличават в извършване на престъплението и според него процесът се шиканира. Караджов изтъкна, че за 7 години в нито едно отношение не е била доказана тезата на прокуратурата.
"Имаме един обвинителен акт, в който фактическата част заема 80%. Е как да продължи това дело? На вероятности? Прави се опит да бъде осъден един невинен човек”, изтъкна бившият полицай.
Караджов каза,че ако законът се спазва обективно , той трябва да бъде признат за невинен, защото фактическата част не е доказана, а се правят само вероятни изводи.
Част от пледоариите си, Венцислав представи в днешния ден, като утре той ще продължи да представя факти от тезата си. След това решението ще остане в ръцете на Апелативните магистрати и ще бъде обявено след няколко месеца.
Припомняме, че след 7 години престой зад решетките, Венцислав Караджов вече е с определена мярка за неотклонение „домашен арест” заради продължителното му задържане и добро поведение, докато е бил задържан.
МЕСТОПРЕСТЪПЛЕНИЕТО
На 17 май Анка Петрова влиза в дома на съседите си Божурка и Цветан Караджови, тъй като в продължение на два дни безуспешно се опитва да се свърже с тях. Когато отваря вратата на пристройката, в която живее възрастната двойка, пред очите на жената се разкрива ужасяваща гледка. Съседите й лежат на земята в локви съсирена кръв. Анка побягва с писъци навън и звъни на 112. Минути по-късно там е пълно с полиция, а след час трима полицаи чакат Венци пред входа на Икономическа полиция. Слагат му белезници и го отвеждат в ареста. Божурка е простреляна пет пъти, съпругът й три пъти. Всеки от тях има по един контролен изстрел в главата. Аутопсията установява и времето на убийството- между 19 и 20 часа на 15 май. Разследването започва.
МОТИВЪТ
Венцеслав Караджов е първият /а засега и единствен заподозрян/, тъй като отношенията с майка му и баща му отдавна са излезли от нормалното русло. Родителите му са подали десетки жалби срещу него, той срещу тях също. Обвинява ги в насилие, вади ограничителна заповед, пуска срещу баща си жалба, че се е опитал да го убие. Цветан, или както го наричат съседите Цанко, и Божурка също са се оплаквали от непрестанен тормоз от страна на сина си. Ябълката на раздора е голям имот зад болница „Каспела” на ул. „София”. В него има построена двуетажна къща и едно етажна постройка, в която живеят възрастните хора. Три дни преди убийството те печелят дело за притежанието на имота. Друго дело- за ремонта на къщата на стойност 120 000 лева, направен от Венцеслав, обаче е „замразено” и предстои да се гледа. Семейните войни на Караджови, не са тайна за никого в полицията и преди време полицаят дори е отстранен от длъжност. В компютъра му е открита папка с видеофайлове, нареча „Гадове”. Тя съдържа записи, направени с мобилен телефон на скандалите между Венци и родителите му.
Криминалистите изключват като вариант Караджови да са били нападнати с цел грабеж, тъй като от къщата не липсват пари или ценни вещи. Преди време е направена психиатрична експертиза на Венцеслав, която стига до извода , че отношенията му с родителите нямат нищо общо с нормалните.
ДОКАЗАТЕЛСТВАТА
Камера в съседна къща е заснела съпругата на Венци - Каля Караджова, да влиза със Ситроен Берлинго в гаража на къщата на ул. „София” в часа, в който е извършено двойната убийство. Излиза 8 минути по- късно. Обвинение предполага, че Венцеслав е бил в задния отсек на товарната кола, който е без прозорци. Синът на полицая – Алекс разбива алибито, осигурено от Каля Караджова, като казва че в неделя, баща му бил излязъл от къщи и се прибрал късно вечерта. Тъщата Мария Рекина също твърди, че във фаталната нощ съпрузите са излезли заедно за да нахранят кучето, което живее в имота народителите му. Към доказателствата се добавят барутни частици открити по ръцете и дрехите на полицая. Бившият съдружник на Караджов разпознава „козият крак” , с който е разбита задната врата на къщата и разказва , че Венцеслав си го е донесъл от Англия. Срещу Караджов е повдигнато обвинение по най- тежкия член в Наказателния кодекс - предумишлено убийство на повече от едно лица с користна цел.
По време на разследването, а и след това в съда, адвокатът изнесе данни за сериозни нарушения по време на досъдебното производство. Тошкова съобщи за системен тормоз, оказван от полицията върху съпругата, детето и тъщата на Венцеслав. Със същият този тормоз тя се опита да обясни и уличаващите записи от СРС-тата , направени от полицията след ареста на Караджов. „Слушалките” обаче са записали както наставленията, давани от Каля Караджова към сина им, така и скандала , който тя е вдигнала на майка си, след като в една от беседите възрастната жена се изпуснала, че във фаталната вечер съпрузите са излезли заедно.
Липсата на улики обаче в някои случаи се явява доста уличаващо доказателство за нечия вина. В случая абсолютната липса на барутни частици в автомобила на Караджов , се тълкува от обвинението като заличаване на следите.
По делото бяха разпитани огромен брой свидетели. Разследването се върна 15 години назад във времето , за да проследи целият професионален път и личен живот на Караджов. Свидетелстваха бивши колеги на Караджов, които го описват като нагъл, арогантен, невъздържан, експанзивен, с високо самочувствие без покритие. Сред разпитаните е бившият началник на Второ районно Николай Петков, който е заявил, че „от него всичко може да се очаква”. Други бивши полицаи обясняват, че Венцислав е бил подложен на проверки, тъй като е бил заподозрян за сводничество. На свидетелската банка застана и бивша жрица , която потвърди показанията. Макар и да нямат нищо общо със самото престъпление, събраните доказателства оформиха изключително неприятно описание на подсъдимия, което съвпадаше с психопрофила на убиеца, изготвен от специалист.
По време на процеса Караджов заяви многократно, че делото срещу него е скалъпено, тъй като в Икономическа полиция е работил по знакови дела, в които е открил огромни злоупотреби с еврофондове. В тях били замесени много длъжностни лица. Също така коментира, че са му иззели няколко проверки, по които той работел много активно, но остава да уточни имената на замесените фирми и длъжностни лица.
Още от категорията
Полицията спипа рецидивист след поредна кражба в Раковски