Шест години след тежка катастрофа край Скутаре, при която загина 30-годишният Иван Гълев, делото срещу шофьора Румен Димитров започва отначало. Апелативният съд в Пловдив отмени изцяло присъдата на окръжните магистрати и върна делото за ново разглеждане от друг съдебен състав. Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

Катастрофата стана на 19 юли 2019 година. Иван Гълев, който заедно с приятел пътувал до Пловдив, за да си купи метадон, тръгнал да се прибира пеша към Раковски с надеждата да хване автомобил на стоп. Около 22 часа вървял по банкета на пътя, в участък със слаба осветеност и високи треви. В същото време Румен Димитров, тогава едва 18-годишен и със съвсем малък стаж зад волана, се връщал от Пловдив със свои приятели. Карал "Фолксваген Голф" и не видял пешеходеца. Блъснал го, след което избягал от мястото на инцидента. По-късно, пред разследващите, Димитров обяснил, че си е помислил, че е ударил животно, а не човек. Тялото на Иван Гълев е било открито край пътя в напреднал стадий на разложение заради високите температури през юли.

Случаят претърпя много обрати в съдебните зали. През 2021 година Окръжният съд в Пловдив за първи път прекрати делото заради процесуални нарушения. По-късно, с внесен отново обвинителен акт, Димитров беше признат за виновен за това, че е нарушил правилата за движение и по непредпазливост е причинил смъртта на пешеходец, като е напуснал местопроизшествието. Получи присъда от четири години затвор. Последва връщане на делото за ново разглеждане и нов съдебен процес, след който наказанието беше намалено на три години лишаване от свобода, отново при съкратено съдебно следствие. Освен това му беше отнета книжката за същия срок.

И прокуратурата, и защитата останаха недоволни. От държавното обвинение поискаха Димитров да бъде признат за виновен и за допълнително нарушение на правилата за движение, докато адвокатите му настояха за оправдателна присъда или поне за условно наказание. Частните обвинители, близките на загиналия Иван Гълев, също обжалваха.

След разглеждане на въззивните жалби, Апелативният съд установи множество нарушения в мотивите към присъдата на Окръжния съд. Според магистратите, окръжните съдии не са направили задълбочен анализ на доказателствата, включително експертизите за видимостта и скоростта на автомобила. Има противоречия относно облеклото на пострадалия, което е от ключово значение при оценката на ситуацията, особено в тъмната част на денонощието. Освен това е допуснато и вътрешно противоречие – от една страна в мотивите се казва, че шофьорът е бил разсеян, а от друга – че не е загубил контрол над автомобила и не се е разсейвал. Съдът е допуснал и грешка, като е приложил съкратено съдебно следствие по казус със значителна фактическа и правна сложност, въпреки че това е правна възможност, а не задължение. В решението на Апелативният съд се казва още, че в случая е бил необходим пълен съдебен процес с разпит на всички свидетели и вещи лица.

Заради тези съществени процесуални нарушения съдебният акт е отменен, а делото се връща за ново разглеждане от друг състав на Окръжния съд в Пловдив. Така, близо шест години след трагедията, казусът остава неразрешен, а окончателната развръзка явно ще се проточи още доста във времето.

Апелативният съд в Пловдив решава за втори път съдбата на младеж, помел пешеходец и избягалЗащитата на 23-годишния Румен Димитров искат той да бъде оневинен