Докторите Найден Пъджев, Веселин Станчев, Атанас Джамбазов, Велислав Николов и Илияна Драганова, обвинени в източвана на НЗОК се изправиха пред съда в Пловдив.

Д-р Велислав Николов и д-р Атанас Джамбазов заедно с д-р Илияна Драганова бяха задържани като част от схемата, по която други двама медици към момента са в ареста. Изяснено е, че те са лекували в четири села, а двама от тях са практикували и професията в пловдивския квартал "Изгрев".

На 10 юли 2024 г. по същото дело като обвиняеми бяха привлечени други двама лекари - Найден Пъджев, управител на Медицински център за физиотерапия и Веселин Станчев - общопрактикуващ лекар.

По информация на медията ни и тримата са общопрактикуващи лекари и са контактували по телефона, като са разменяли списъци с пациенти и са им пускали направления за фиктивни прегледи. Д-р Велислав Николов е упражнявал професията в Хисаря, село Браниполе и Пловдив. д-р Атанас Джамбазов е лекувал в селата Конуш и Избегли, край Асеновград.

Другата обвиняема д-р Илияна Драганова е била в практиката на Джамбазов, чийто електронен подпис е използвала. Двамата са работили и в Изгрев, като пациентите им са били над 2000 души.

Спрямо Николов и Джамбазов е повдигнато обвинение за това, че за времето от 01.01.2023 г. до 30.05.2024 г., чрез използване на квалифициран електронен подпис, са представени пред Националната здравноосигурителна каса 157 броя електронни отчета до РЗОК Пловдив, за проведени медицински прегледи и процедури по физиотерапия, които не са били осъществени. По този начин Пъджев е получил от бюджета на НЗОК сума в общ размер на над 80 000 лева, представляващи пари, изплатени за прегледи и направления за проведени процедури по физиотерапия в медицинския център, които не са били осъществени.

Спрямо Николов и Драганова е повдигнато обвинение за това, че на 20.07.2024 г. и на 21.07.2024 г. са подбуждали към лъжесвидетелстване, като са искали от свидетели съзнателно да потвърдят пред разследващ полицай, че са ползвали медицински услуги и са посещавали център по физиотерапия без това да се е случвало. Мъжът е извършил това спрямо двама свидетели, а жената - спрямо един.

До момента по досъдебното производство е установено е, че за периода от 1 януари 2023 г. до 30 май 2024 г. общо над 150 пациенти са били преглеждани фиктивно и са им били извършвани фиктивно процедури по физиотерапия, за което НЗОК е платила на медицински център.

Според защитата делото не е подсъдно на Районен съд. Адвокат Георги Кутрянски заяви в залата, че прокуратурата е квалифицирала делото по чл. 212 от НК, но е чл. 256 от НК, като обвинението е същото, но словесното изписване сочи престъпление по чл. 256, а не по чл. 212. Квалифицирано е от прок по последен член.

Посочено е че паричните средства са от бюджета на НЗОК, като според мен неправилно е квалифицирано деянието. Може да се приеме , че е подсъдно на Окръжен съд. Ще поискам да бъде прекратено производството, е делото да се върне на прокуратурата и конкретно на Окръжна прокуратура. Ако не бъде уважена тезата ми, то е допуснато процесуално нарушение на обвинителния акт”, допълни Кутрянски.

Стоян Донков, адвокат на Веселин Станчев също смята, че правната квалификация е сгрешена и трябва делото да се върне на Окръжна прокуратура. Според него се касае за различни обекти на престъплението.

Към колегите си се присъедини и адвокат Йордан Давчев. "Нарушени са правата на клиента ми още в досъдебното производство, с повдигане на неправилно и незаконосъобразно обвинение", заяви Давчев, защитник на Атанас Джамбазов.

Адвокат Светлана Званчева също се солидализира с другите защитници. „Има данни, че е възстановена голяма част от сумата, сочена в обвинението. Затова ще поискам и да се ревизира частният иск, защото се посочва една сума, която е некоректна", заяви защитата на д-р Николов - адвокат Званчева.

В крайна сметка Районен съд върна делото, като го определи като неподсъдно на Районен съд. Според магистратите чл. 212 от НК не съответства на престъплението, а деянието е извършено по чл. 256.