Рамзи Ябанджъ и баща му Неджати, въртяла мащабна схема за търговия с фалшификати на известни марки маратонки и пране на пари, остават за постоянно в ареста. Това реши преди минути Апелативен съд – Пловдив. Те са с повдигнати обвинения за пране на пари и търговия със стоки, без съгласието на притежателите на търговските марки.
Рамзи Ябанджъ и родителите му Неджати и Сабре Ябанджъ бяха доведени в съда, където магистратите гледаха делото за определяне на мерките им за неотклонение. Апелативен съд наложи на баща и син постоянна мярка "задържане под стража". Единствено Сабре е освободена от ареста, като магистратите са й наложили мярка за неотклонение "парична гаранция" в размер на 5000 лева.
Апелативен съд – Пловдив прецени, че от събраните до момента доказателства, сред които:- разпити на свидетели, протоколи за претърсване на 8 обекта - 6 имота и 2 автомобила, протоколи за изземване на маратонки и спортни дрехи, данни за разпространение на спортни стоки чрез общо 7 сайта, остава в сила обоснованото предположение за съпричастност на бащата и сина към престъпленията, в които са обвинени. За двамата има опасност при по-лека мярка за неотклонение да извършат престъпления, постанови съдът.
За майката Сабре апелативните магистрати определиха, че не намират опора в доказателствата по делото, които да сочат категорично нейната съпричастност към дейността на близките й.
Както TrafficNews съобщи, депо натъпкано с ментета на две от най-продаваните спортни марки - "Адидас" и "Найк", бе разбито от пловдивската полиция. В него е открит тайник, в който се влизало през подвижна стена в магазин за обувки и спортни облекла. Тя се е отваряла със специален чип. Оттук фалшификатите са разпределяли към различни градове в страната, като за целта били използвали услугите на спедиторска фирма.
Сред престъпниците имало лице, което отговаряло за склада. След получаване на поръчка, подставени лица изпращали пратките по спедиторска фирма. Парите се привеждали по сметка, а оттам средствата се теглели от физически лица.
Братята Ябанджъ изпирали парите от схемата, влагайки ги недвижимо имущество. Техни са две от луксозните кооперации на улица „Искра” в Столипиново. Част от незаконно придобитите пари от схемата са бил „наливани” в сватбения дом на улица „Владая”, собственост на Ремзи и Исмаил Ябанджъ.
По време на акцията на 22 януари, в склада на булевард „6 септември”, органите на реда са открили 131 кашона с по 25 чифта във всеки или общо 3500 обувки. Обискиран е бил и гараж, собственост на Ремзи в Тракия. Там са открити още 4000 артикулиа – дрехи и обувки. Всички имитиращи световни брандове. По данни на прокуратурата, маратонките се продавали за 40-50 лева.
В съдебна зала стана ясно и как е функционирала схемата на Ябанджъ.