Точно преди един месец TrafficNews разказа как зам. кмета на район "Източен" стана жертва на полицейски произвол. На 15 септември той установил, че е следен от непознат автомобил "Тойота Авенсис". След няколко маневри из града, Садъков се убедил, че колата следва неотлъчно неговата. Позвънил на 112 и съобщил, че е следен. След това слязъл от колата си и се приближил към преследвачите си с включена камера на телефона. „В колата имаше двама мъже – единият на възраст 45, другият около 35- годишен. Попитах ги мога ли да им помогна с нещо, тъй като повече от два часа карат след мен. Те се ядосаха, че ги снимам и ми заявиха, че нещо съм се объркал”, разказа Садъков.
Патрул на Пето районно пристига със закъснение, а в последствие зам. кметът установява, че двамата мъже в колата, които го следват, са служители на същото управление. Снимките от телефона показват ясно лицата на мъжете. След кратко проучване става ясно, че двамата са служители на Пето районно – същото, в което Садъков е пуснал жалба. Заснетите, Тодор Мицев и Стоян Атанасов, са цивилни, движат се с необозначена кола, не се легитимират , а когато са разкрити – бягат панически.
След публикацията, прокуратурата се самосизира и разпореди проверка на "Вътрешна сигурност" в МВР. Главният секретар на министерството главен комисар Петър Тодоров при посещението си в Пловдив също заяви, че е разпоредил проверка и ще оповести резултатите след приключването й.
TrafficNews изпрати въпроси по казуса до министъра на вътрешните работи Иван Демерджиев и до директора на ОД МВР - Пловдив ст. комисар Димитър Балев. До този момент отговори все още няма.
Междувременно стана ясно, че полицаите, които са следили Ерол, са се опитали да се споразумеят с него и да го накарат да оттегли жалбата си и да изтрие доказателствата за преследването. Няколко часа след разигралата се ситуация, Тодор Мицев се е свързал с общ познат и поискал среща. "Дойде при мен с още един мъж, когото не познавам. Срещнахме се близо до дома ми, зад "Кауфланд" в Кючука. Мъжете дойдоха с беемве с врачанска регистрация. Мицев ми каза, че са получили заповед да следят Ерол Садъков във връзка с изборите. След това ме помолиха да му се обадя, да му кажа , че е станала грешка, че са объркали колата и да поискам да изтрие клипа и да оттегли жалбата си. Направих го, но Садъков ми каза, че това е недопустимо и органите да преценят кой как се е объркал" разказа посредникът пред репортер на сайта.
Продължават да са актуални следните въпроси, изпратени до институциите:
- Защо двама полицейски служители следят представител на изпълнителната власт?
- По чия заповед е бил следен Ерол Садъков и регламентирани ли са действията на въпросните полицаи?
- Извършил ли е Садъков нарушение или криминално престъпление, което да предполага срещу него да бъдат предприети подобни действия?
- Уведомена ли е прокуратурата и има ли санкция на съда за предприетите действия?
- Има ли одобрен план за следене на Садъков и ако такъв съществува, от кого е разписан?
- Защо следенето се извършва с частен автомобил? Кой, как и под каква форма плаща за използването му?
- Има ли регистрирано тежко произшествие на територията на Пето РПУ в часовата зона, в която Садъков е подал сигнал, че е следен и е потърсил помощ от полицията.
- В случай, че следенето на Садъков не е регламентирано, какво нарушение са извършили полицейските служители и какви санкции предвижда законът?
- Има ли образувана проверка във връзка с жалбата, подадена от Садъков?
На този етап имаме отговор само на последния въпрос. Очакваме отговорите и на останалите.
Подробности за случая четете ТУК: