Пловдивският административен съд обяви за незаконно задържането за 15 дни на ученика, подал част от бомбените заплахи в училища в страната. 16-годишният тийнейджър беше задържан на 1-ви април в жилището на родителите си на улица „Къпина” в Столипиново.
В хода на разследването е установено, че на 27.03.2023 г. в отдел „Кибератаки и финансови измами в интернет“, при ГДБОП - МВР е получена информация, че различни училища от територията на България получават бомбени заплахи по електронната поща. Веднага е сформиран екип на ГДБОП. В съобщенията се твърдяло, че са поставени взривни устройства във всички училища в Пловдив, Ямбол, София и Бургас.
Първоначално се установило, че източник на бомбените заплахи са администратори на група в приложението Телеграм с наименование “FMUL“. На последващ етап е анализирано електронното съобщение, изпратено от e-mail: “fmul2023@terrorist.services”. Въпросната електронна поща използва е-мейл услугите на компанията, регистрирана на територията на Великобритания. Изпратено е запитване до въпросната компания, която своевременно върнала отговор, поради факта, че се касае за бомбена заплаха. От получения отговор се установило, че при изпращане на е-мейла ученикът е използвал услуги за прикриване на реалния IP адрес. При последвалия анализ се установило, че пощата е регистрирана с IP адрес в България. Били проведени оперативно-издирвателни мероприятия и компютърно-разузнавателни мероприятия, от които се установил физически адрес на територията на град Пловдив, а именно – апартамента на улица „Къпина”.
Тийнейджърът от арабски произход беше задържан, а домът щателно претърсен, бяха иззети и множество доказателства. Освен него на територията на страната бяха арестувани още двама ученика, на 18 и 15 години.
След изтичане на 24-часовия срок за задържането му, на 02.04.2023 било издадено постановление на зам.районен прокурор при Районна прокуратура гр.Пловдив, в което било постановено настаняване на ученика в Дом за временно настаняване на малолетни и непълнолетни (ДВНМН) при ОД на МВР Пловдив за срок от 15 дни.
Именно това постановление е обявено за незаконосъобразно от Пловдивския административен съд, поради факта, че тийнейджърът е можело да остане под надзора на родителите си в дома им и е отменено.
Решението не е окончателно и подлежи на обжалване пред Върховния административен съд.