Пловдивският окръжен съд взе най-тежката мярка задържане под стража спрямо Борислав Христов. Припомняме, че 49-годишният служител на ДАНС бе арестуван преди два дни и се сдоби с обвинение за рекетпи подкуп.
Христов, е приложил изпитана схема на земеделеца от Карлово, за да го превърне в "редовен абонат". Той го предупредил, че срещу него има образувана проверка и му обещал протекция срещу ежемесечни "вноски".
През септември ДАНС започнали проверка за неправомерно получаване на субсидии от еврофондове. В агенцията са постъпили сигнали , че животновъди декларират по-голям брой животни, отколкото отглеждат и съответно получават повече субсидии.
Въпросният земеделски производител отглеждал голям брой животни и също бил сред проверените. На този етап няма информация дали животновъдът е имал нарушения. Но Христов успял да го убеди, че има констатирани нарушения и започнал да го изнудва.
През септември 2021 г. той поискал 1500 лева от земеделеца, като го убедил , че го чакат огромни глоби. Изплашен, земеделецът ги платил. Следващият месец служителят отново се свързал с него и поискал поискал нови 1000 лева. Тогава обаче карловецът подал жалба в ДАНС - София. На следващата среща той предал 750 лева на дансаджията, но цялата операция вече била записана, а парите за подкупа - описани и белязани. След срещата Христов е арестуван в сградата на ДАНС на ул. "Княз Богориди" в Пловдив, а при обиска сумата е открита в него.
Общата сума на неправомерно получените средства е 2250 лева.
Съдът прецени, че от събраните до момента доказателства може да се направи обосновано предположение, че Христов. е автор на престъплението, за което му е повдигнато обвинение. За това престъпление Наказателният кодекс предвижда лишаване от свобода до 6 години и глоба в размер до 5000 лева.
Според съда при мярка, различна от задържане под стража, липсва опасност от укриване, но е налице реална опасност да извърши престъпление. Високата обществена опасност на дееца се извлича от конкретните му действия и проявената упорита престъпна воля при многократното изнудване на пострадалия при искането на подкуп, за да не бъдат сигнализирани компетентните органи за твърдени нарушения. Според съда в случая общественият интерес следва да вземе превес над личния и въпреки влошеното здравословно състояние на обвиняемия и семейната и трудовата му ангажираност, единствената адекватна мярка е задържане под стража.
Определението не е окончателно и подлежи на протест и обжалване пред Апелативен съд – Пловдив на 18 ноември 2021 г. от 10.00 часа.