Земфира Илиева, която преди две години бе арестувана за влизане в сблъсък с полицая от Второ РУ в Пловдив Христо Димов, иска нов процес. Жената е осъдена на две инстанции за това, че е извършила непристойни действия, грубо нарушаващи обществения ред и изразяващи неуважение към обществото и за причиняване на лека телесна повреда на полицая Димов.
Районен съд я наказа със седем месеца условно с три години изпитателен срок. Присъдата е била потвърдена и от Окръжен съд.
Припомняме, че инцидентът стана през януари 2019 година около 14 часа на бул. "Пещерско шосе" пред жилищен комплекс Оазис 1. При преминаване покрай магазин на булеварда, автопатрул на Второ РУ се намесил, за да прекрати неоснователното продължително натискане на клаксон на лека кола „Рено“, управлявано от Илиева. Шофьорката била изнервена, че пътят й е препречен от спрял за малко друг автомобил. 43-годишната Земфира не само отказала да се подчини на отправеното полицейско разпореждане, но и при слизане от автомобила, ритнала единия от униформените.
Последвал арест, а след месец Илиева се сдобила с обвинение.
Още тогава семейството на Земфира категорично не бе съгласно с така изложените факти от МВР. Те разказаха пред TrafficNews, че Илиева и полицаят Димов се познавали, тъй като майката на Димов живее в същия вход, и между семейството на жената и униформения е имало нееднократни пререкания - за паркиране, за вдигане на шум, който буди 6-годишиния син на Илиева.
Семейството изпратиха до редакцията ни записа от видеорегистратора в колата на жената. На кадрите е записано времето от пристигането на жената в рамките на паркинга на комплекса до момента, в който тя все пак достига гаража си и паркира.
ВИДЕО показва сблъсъка между жена и полицай в Пловдив
Магистратите са разгледали преди няколко дни жалбата на Земфира Илиева, като от части са я уважили. Апелативен съд е изменил в по-лека присъдата й, тъй като на предходните две инстанции не са взети под внимание многобройните смекчаващи вината обстоятелства.
Според Районен, а и Окръжен съд двете повдигнати обвинения спрямо жената, както и факта, че е безработна накланят везната в неин ущърб.
„Преценката, че касаторката е осъществила две отделни и различни по вид престъпления и липсата на трудова ангажираност обаче неправилно са отнесени към групата обстоятелства, завишаващи отговорността и обуславящи налагането на по-тежко наказание. Извършването на няколко отделни деяния в условията на съвкупност не може само по себе си да бъде отчитано като отегчаващо отговорността обстоятелство. Не може да бъде отчитано като отегчаващо отговорността обстоятелство и липсата на трудова ангажираност. Полагането на труд е право, а не задължение на гражданите и то зависи единствено и само от волята на лицето. Когато едно лице е решило да не се възползва от това си право, то в никакъв случай не може да бъде укорявано, още повече това да бъде експлоатирано в негов ущърб”, се казва в част от мотивите на Апелативен съд.
Така магистратите замениха условната присъда на Илиева в по-лека, а именно „Пробация”. Жената трябва да се подписва два пъти седмично в рамките на 6 месеца, както и да посещава Пробационната служба за срещи със служител през следващата половин година.