Доведоха с белезници петима от задържаните за нелегалните цигари за над 8 млн. лева край Пловдив. Те пристигнаха в Районнен съд - Пловдив, където ще се гледа мярката им за неотклонение. Под строга съдебна охрана пристигнаха Георги Калеев, представляван от адв. Василев , Тургай Мехмет с адв. Елдъров, Николай Пещерлиев с адв. Йордан Давчев, Игор Шваб с адв. Божков и Ярослав Янчович с адв. Игнатов и Пенева. От прокуратурата ще поискат най-тежката мярка за неотклонение "задържане под стража" и за петимата арестувани.
„Най-адекватната мярка, считам, е задържане под стража. Тези хора не са случай събрани хора, които товарят или разтоварват камион. Това е сериозна организация, която освен че набавя средства, МПС-а, плюс огромна доза конспиративност. Това са хора, които организират една голяма част от контрабандата на цигари в България“, заяви наблюдаващият прокурор Димитър Пехливанов преди делото.
Той заяви, че един от привлечените като заподозрените е направил самопризнания, които са осветлили процеса по разследване и са помогнали за разкриване на схемата. Има данни за още лица, участвали в схемата.
Припомняме, че на 19 ноември при операция на БОП бе задържан тир, натоварен с 294 000 цигари на стойност 1,8 милиона лева. Вчера бе разкрито и депото, в което са съхранявани контрабандните цигари. То се намира в района на пловдивското село Царацово. В складовата база униформените откриха още 1 600 000 кутии с 23 000 000 къса цигари, на обща стойност над 8 милиона лева, като само акцизът за тях е в размер на 5,3 милиона лева. Там бе задържан още един от замесените в контрабандната схема, издирва се и шести участник.
"Това е едно от най- големите количества контрабандни цигари, откривани в България и искам да изразя своята благодарност към всички ,които работиха за разкриването на схемата", заяви районният прокурор Петър Петров.
Цигарите в депото съвпадат по марка и съдържание с откритите в камиона, задържан край Скутаре - "Давидов" и "Марлборо". Все още не е ясно откъде идват цигарите, като се работи по всяка една версия. Възможно е и да са произведени в България.
Разбитото депо за нелегални цигари в Царацово е функционирало близо половин година, а бусове почти всеки ден са влизали и излизали от склада, разказаха жители на селото. Те са били взимани под наем с предлог, че в тях ще се извършва търговска дейност. Складът бил наеман от едно лице, наемът плащал втори, а охраната се осигурявала от трети.