
Бащата на бившия футболист на Локомотив – Дани Кики е един от задържаните лекари, издали 1800 фалшиви медицински изследвания в Пловдив и областта. Това научи репортер на TrafficNews.bg
Д-р Айман Кики е общопрактикуващ лекар, чиито кабинет се намира в ДКЦ-Асеновград. Той е бил отведен от органите на реда, които са обискирали стаята на втория етаж в лечебното заведение.
От болницата в Асеновград не предоставиха информация за акцията на МВР, като от регистратурата заявиха, че джипитата са отделни юридически лица. Телефонът на д-р Кики бе изключен през целия ден вчера, докато наш репортер се опитваше да го потърси.
Както медията ни разказа, собственик на медицински център и шест общопрактикуващи лекари са били задържани за източване на Здравната каса. Медията ни научи, че един от тях е освободен срещу парична гаранция, а останалите са задържани за срок до 72 часа с постановление на наблюдаващия прокурор.
Схемата е включвала издаване на направления за микробилогични и микроскопски изследвания, изискване при постъпване на работа в ресторанти, хранителни обекти и фирми, които се занимават с пакетиране или търговия с хранителни продукти. Също така подобни изследвания се изискват от деца, които постъпват в училище или в детска градина.
Пациенти на джипитата са отивали при тях с искане за направление за такива изследвания. Лекарите са им казвали да си оставят здравната книжка, а след това са им ги връщали с попълнени, без на практика някой да им е правил изследвания. По време на разследването е установено, че здравните книжки са стигали по курирер до Медицински център в Асеновград, където служители на центъра са били обучени, да оформят здравната книжка без участието на пациента. И по този начин лицето се води здраво.
Разследващите са установили, че през последните 2 години по тази схема са издадени 1800 направления. Някои пациенти са имали по няколко такива направления на тяхно име. Те са отчетени като изпълнени и Здравната каса ги е платила на центъра. Освен това пациентите са оставяли и други суми за логистика на книжките.
Д-р Кики е сириец от кюрдски произход. Той е дипломиран лекар със специалност „Гинекология", като към 2007 година е работел в Регионалната Здравна каса. От 2016 година е Общопрактикуващ лекар, като в момента работи в Асеновград, в ДКЦ към болницата.
Според прокуратурата той и останалите медици са издавали фалшиви документи за микробиологични изследвания на лица, които са работели в хранително-вкусовата промишленост и на деца в детски заведения.
Направленията за въпросните изследвания са били изпращани към един и същ медицински център - „Нолекс” в Асеновград, който се занимава именно с такива изследвания. Управител на центъра е д -р Златка Димчева, която е задържана.
Д-р Димчева е активен участник в общо 3 фирми като едноличен собственик на капитала, съдружник и управител. В МЦ „Нолекс” тя е управител с 80% дялов капитал. Също така тя е управител и едноличен собственик на капитала на Медико-диагностична лаборатория „Медицел” в Смолян, която обслужва целия регион. Държи и 100% от „Астра Витис” ЕООД.
Д-р Айман Кики е баща на бившият играч на Локомотив Пловдив – Дани Кики. Последният бе задържан, след като германските власти бяха депозирали искане за екстрадирането му. Кики - младши е замесен в престъпна схема, заедно с колегата си Димитър Витанов, но на територията на Германия. През ноември 2024 г. Кики и Витанов, заедно с двама германци, измислили схема за отвличане с цел откуп.
Един от приближените до двамата бивши футболисти германец, познавал жертвата и го поканил на среща, тъй като знаел за финансовите му възможности и информирал българите.
Двамата германци пътували в автомобил, когато Кики и Витанов засекли колата и я спрели, за да инсценират отвличане и на двамата. Бившият футболист на Локомотив насочил оръжие към мнимата жертва, а Витанов — към истинския потърпевш, когото натоварили в багажника на единия автомобил. По-късно принудили отвлечения да им прехвърли крипто портфейл и скъпи накити. Междувременно измамниците научили, че жертвата разполага с голяма сума пари в банка в Люксембург, което ги амбицирало да продължат рекета.
Те му показали бутафорни клипове, на които се виждало как „измъчват” мнимата жертва — приятелят на двамата футболисти. След това го заплашили, че ако не им предостави парите, същото ще се случи и с него. Така немецът бил принуден да се съобрази с исканията им и ги завел до банка в Люксембург, като целта била да им даде 1 млн. евро.
За щастие там той успял да съобщи на охраната на банката, че е жертва на банда, която го рекетира. От финансовата институция веднага извикали полиция и задържали бившия футболист на Ботев Димитър Витанов и един от германците.
Дани Кики обаче се измъкнал и се прибрал в България. По наша информация германските власти реагирали бързо и го обявили за международно издирване. По-късно полицията в България влязла в дирите му и няколко месеца по-късно Кики е бил задържан в Пловдив.
Още от категорията

75-годишен мъж от Роман се самоуби с ловната си пушка

ГДБОП иззе незаконно използван софтуер за незрящи
