12 имота за 2 години си е купил един от арестуваните за искане на подкупи и злоупотреба със служебно положение даяджия. Служителят на пловдивската структура на "Автомобилна администрация", заедно с двама свои колеги бе задържан, а към днешна дата и обвинен, по повод акцията на ДАНС за корупция в ДАИ-Пловдив.
Всички недоумяват как с държавна заплата може да се натрупа такова имотно състояние, което насочва към хипотеза за пране на пари. Инспекторът закупил над 12 имота, без основното си жилище, в новостроящи се кооперации, като обектите се водили на имената на баща му, който е пенсионер, на майка му - на социална пенсия, и на брат му, който е безработен. Имотите са придобити само за 2 години, а брокер е съпругата на мъжа, която пък няма право да извършва брокерска дейност.
"Позовавайки се на СРС-тата двамата, въпреки огромното си имущество и десетки наеми, които взимат се опитваха да направят така че да не плащат никакви данъци и го сториха", обясни възмутителните практики Румен Попов. Той подчерта, че това е и нова насока на разследването за извършване на данъчни престъпления.
И тримата арестувани са инспектори в отдел "Контролно-административна наказателна дейност" в Пловдив, като са искали и получавали десетки подкупи от транспортни фирми с цел прикриване на нарушения, но и с цел просто преминаване на рутинни проверки. Към момента инспекторите са задържани за 72 часа, като прокуратурата ще поиска постоянен арест.
Изнудваните фирми, които са се подчинявали и заплащали за услуги по прикриване на нарушения, са десетки показват СРС-та. Едва три от тях обаче към момента признават гласно пред разследващите, престои и другите управители на фирми, за които има данни, че са били в схемата, да бъдат разпитани.
Според изнесените данни днес единият инспектор е получил подкупи от две фирми, другият две - фирми, а третият е взимал рушвети от три.
Първи за схемата сигнализира холандски гражданин, който има голем транспортен бизнес с тирове у нас. На фирмите са искани системно различни суми според големината им, затова и все още няма категорична оценка колко е общата прибрана сума от даяджиите.
Окръжният прокурор на Пловдив Румен Попов пък подчерта, че чуждестранният бизнесмен бил изумен за рекета.
"Става дума за чиста форма на изнудване. Или даваш, или ти спирам 300 тира и те ликвидирам", така обрисува Попов практиката на инспекторите.
"Парите са искани от управителя на дружеството за комплексни проверки, които се извършват на около 2 години. През 2017 е искан 5000 лева подкуп и тази година при новата комплексна проверка отново са искани и получени 5000 лева подкуп. При тематични проверки също е имало рушвети, но са за по-малки суми. Издавани са актове за 50 лева, като реално ги е грозяла опасност за отнемане на нарушения, въпреки че фирмата се е старала да бъде изрядна", обясни наблюдаващият прокурор Георги Гешев.
Окръжният прокурор на Пловдив Румен Попов пък подчерта, че бизнесменът бил изумен за рекета. На фирмите са искани различни суми според големината ѝ.
Ако бъде доказана вината на инспекторите, грози ги присъда от 3 до 10 години и глоба до 20 хил. лева и лишаване от право да заема обществена или държавна длъжност.
Междувременно шефката на ДАИ-Пловдив Анна Генова бе освободена от ареста, заедно с още един служител в Агенцията, който е разпитан в качеството му на свидетел. Други двама, за които се предполага, че са шефове на транспортни фирми, също за освободени. Уличените инспектори твърдяли, че са се отчитали на Генова, но така информация не е потвърдена от разследващите.
Вижте повече тук:
Още от категорията
Прокуратурата образува досъдебно производство срещу полицаи за участие в престъпна група в Петрич