Предговор
Уважаеми Родители,
Първо искам да благодаря на системата, в която получих основно и средно образование. Бях последен випуск по така наречената „стара програма” преди Перестройката. Това ми помогна да не плащам за частни уроци по български и математика в качеството си на родител.
В първи клас ми се наложи да обяснявам, че ако на едно дърво има 5 птички и край него мине един ловец и застреля 2, то на дървото няма да останат 3 птички, но щом е математика значи ще останат три. През втория срок госпожата ме извика след часовете, за да ми обясни, че относно домашната за звука „дз”, в която детето е написало „Няма дума „дзъркам”, г-жо П.”, тя била длъжна да си предаде звука „дз”. По-нататък през годините се наложи да успокоявам някои закостенели духове в училище, защото детето казало, че ценностите, в баснята „Маймуната и рибарите” не се изповядват от съвременното общество… Случки много, та за това се стигна и до този наръчник.
Приятно и ползотворно четене.
Първо: Спрете да обвинявате детето! (То е последният виновен за ситуацията)
Второ: Запомнете, че де факто това кандидатстване не е задължително! Оказа се, че доста хора бъркат "матури" с "кандидатстване след 7-ми клас". Първото е абсолютно задължително за всички седмокласници, а второто е по желание (най-вече на родителите).
Трето: Научете, че след като детето не е решило вторият модул, това не означава, че няма да завърши и няма да има къде учи. Пълно е с общообразователни училища, в които има непрофилирани паралелки и там са учили много преуспели хора.
Четвърто: Спрете да ревете пред близки и познати колко пари сте дали за частни уроци, а насреща –нищо! Повярвайте, че синчето или дъщерята, пък най-малко са искали да си харчите парите имено за това.
Пето: Стегнете се и проверете в кои училища има общообразователни паралелки и като си получи отрочето свидетелството за 7 клас, отидете и подайте заявление в избраното училище. От там пътищата са два - или продължава така, или кандидатства по успех след 8 клас в профилираните паралелки и професионалните гимназии.
Послеслов
Специално за родителите от Пловдив, които след излизането на резултатите ни отправиха десетки запитвания какво да правят, прилагаме и пълен списък на средните общообразователни училища в града в които могат да запишат децата си. Същите фигурират и в книжките, закупени от вашите деца от РИО на МОН срещу 4 лева.
Избирайте:
- СОУ „Свети Свети Кирил и Методий“
- СОУ „Любен Каравелов“
- СОУ „Свети Константин – Кирил Философ“
- СОУ „Димитър Матевски“
- СОУ „Свети Софроний Врачански“
- СОУ „Св.Паисий Хилендарски“
- СОУ „Свети Патриарх Евтимий“
- СОУ „Найден Геров“
- СОУ „Никола Йонков Вапцаров“
- СОУ „Пейо Крачолов Яворов“
- СОУ „Свети Седмочисленици“
- СОУ „Цар Симеон Велики“
- СОУ „Симон Боливар“
- СОУ „Христо Груев Данов“
- СОУ „Братя Миладинови“
- СОУ „Константин Величков“
- СОУ „Черноризец Храбър“.
П.П. Спрете да четете анализите на МОН за дереджето на образованието и прекарвайте повече време в общуване с децата си.
Таня Грозданова, TrafficNews.bg