Изпълнението на един от ключовите градски проекти за посрещането на домакинство на Пловдив като културна столица през 2019 все още не е стартирало, а съдбата му е поставена на съдебен кръстопът. Става дума за превръщането на общинската част от "Детмаг-Снежанка" в художествена галерия за временни и постоянни експозиции на съвременно изкуство. Проектът бе представен още през лятото с огромна амбиция в началото на 2019 в центъра на Пловдив да има галерия, която да отговаря на най-добрите европейски стандарти в сектора, за да могат да бъдат показани шедьоври на художници от ранга дори на Рембранд.
Към този момент обаче в програмата на ЕСК 2019 няма как да бъде заложено и едно подобно събитие, поради факта, че най-оптимистичният сценарий гласи работници да влязат в "Детмаг" най-рано през март.
Пловдивската строителна фирма "Саграда" и опитът ѝ за рестартиране на обществената поръчка по възлагане на реконструкцията блокира изпълнението на проекта. Той ще остане замразен най-рано до февруари, когато е насрочено делото във Върховния административен съд. Ако магистратите от ВАС потвърдят решението на КЗК, че фирмата не е незаконосъобразно отстранена от процедурата, то ремонтът трябва да започне в началото на пролетта и да завърши в средата на 2019. В противен случай ни очаква рестарт на цялата процедура за избор на изпълнител.
"За съжаление много пъти процедурите се обжалват, което просрочва изпълнението на важни проекти с месеци – типичен пример за това е галерията "Детмаг". Стартирахме обществена поръчка, избрахме изпълнител през август, ала не можахме да пристъпим към действия заради обжалването. Комисията за защита на конкуренцията отхвърли жалбата, т.е. се произнесе в наша полза, ала и тяхното решение е обжалвано пред ВАС, където делото е насрочено за февруари. Това означава, че най-обозримите срокове за реализиране на галерията са до четири месеца след потвърждаване на решението на КЗК от ВАС или около юли 2019", посочи кметът на район "Централен" Георги Стаменов за TrafficNews.bg
Както медията ни съобщи, дружеството „Ай Ди Ел” ЕООД бе излъчено като победител в обществената поръчка в началото на август месец. Изпълнението на обекта обаче бе спънато от жалба на конкурентна фирма "Саграда", недопусната в крайното класиране от комисията, разгледала офертите на кандидатите. Като мотиви се сочат недостатъчният брой на служители, ангажирани в работния процес, представени в линеен график за изпълнение, където за дадени дейности на ден са посочени 0,4 работника.
Жалбата в КЗК е заведена от "Саграда" непосредствено след обявяване на резултатите от процедурата, а едва в края на октомври регулаторът се произнесе с решение по казуса, като отхвърли жалбата. От пловдивската фирма обаче са обжалвали решението на Регулатора пред ВАС.
Превръщането на "Детмаг" от търговска зона в културно средище е сочено за една от перлите в програмата на Пловдив ЕСК 2019. По план трябва да се обособи двуетажна общинска галерия с пространство от над 1000 кв.м, в което да бъдат излагани гостуващи изложби от реномирани музеи и галерии, като бе направена заявка дори за творби от Лувъра.
Стойност на обществената поръчка по преустройства на част от бившия Детмаг е малко над 1 милион с ДДС, като парите бяха отпуснати с решение на Общински съвет. Проектът, по който ще се изпълнят ремонтните работи, е изготвен от архитектурно бюро „Арко студио“ и е на стойност 30 хиляди лева. Той включва партерното ниво, което ще разполага с фоайе, рецепция гардероб, изложбено пространство, охранителен център, депо са складиране и подготовка на произведения на изкуството, санитарен възел и връзка с горния етаж – модерен асансьор с голям обем за над 18 души и обемисти експонати.
На втория етаж е предвидено по-разчупено пространство, което да може да бъде моделирано според нуждите на изложбата – в една голяма или две малки зали. Нивото ще предложи конферентна зала и още едно депо за съхранение и подготовка на картини. На него ще се намира и голям 4-метров бял екран за презентиране на дигитално изкуство. От тавана ще висят мултимедийни устройства.
Хоризонтът за финализиране на обекта е до януари 2019 година. От градската управа заявиха, че с галерията искат да поставят фундамент за въвеждането на бизнес модел в културния живот под тепетата. В подкрепа на капитализиране на културното - галерията няма бъде предоставяна безвъзмездно, нито ще бъде отдавана за ползване на сдружение. Ще има утвърдени тарифи, които ще важат за всички желаещи да изложат там.
Още от категорията
Костадин Кисьов за „Старинен Пловдив”: Нехайно управление и некадърни реставрации