Яна Димитрова е на 33 години, юрист по образование, всестранно "недоразвита" личност, занимаваща се с много различни неща. Обича да твори красота и да радва хората, както се описва сама.
Завършила е СУ „Св. св. Кирил и Методий” в Пловдив, а след това Югозападния университет „Неофит Рилски”. Занимавала се е дълги години с народна музика, която все още й е страст. Още в ученическите си години е била изключително активна с изразена гражданска позиция.
Била е председател на ученически съвет на СУ „Св. св. Кирил и Методий” и зам.-председател „Младежки съвет – Пловдив”. През последните 7 години работи като юрисконсулт. На изборите на 29 октомври е кандидат на „Браво, Пловдив” за район „Централен” и 4-та в листата за Общинския съвет.
-Г-це Димитрова, как успявате да съчетавате музиката с правото – две толкова различни неща?
- Едното е достатъчно сухо и стерилно, за да може другото да носи цвят и романтика. Двете неща продължават да са ми на сърце, като музиката ми е хоби, а с другото си изкарвам прехраната. Смятам, че всеки трябва да държи в себе си нещата, които обича, независимо колко са различни те.
- Как започна всичко в „Браво , Пловдив”, Вие сте един от учредителите?
- Започнахме „Браво, Пловдив”, защото винаги съм си мислила, че във всеки от нас има по нещо добро. Трябва ти понякога само един съмишленик, за да тръгнете заедно и да променяте света – ти да повярваш в неговите идеи, или той в твоите. Двама вървят по-лесно, трима още по, четирима и т.н. „Браво, Пловдив” тръгна като на шега с малко хора и плахо в инициативите.
Имахме и много притеснения, доколко сме на ръба на закона или дори сме го прекрачили, като се започне от пълненето на дупките до спортните и детски площадки.
Получихме толкова много сигнали, на които се опитвахме да реагираме адекватно. Една вечер, напълно подготвени отидохме да боядисаме пощата е в район „Западен” – цялата в графити. Спряхме се обаче в последния момент, защото не знаехме дали няма да е проблем да работим върху тази сграда, която е държавна собственост.
В същото време ни бяха взели и на подбив в социалните мрежи, питаха ни: „толкова ли сте глупави, че правите нещо, което е работа на Общината?”. Отговарях им, че ако сами не си помогнем, няма на кого да разчитаме.
Истината обаче бе, че това е и моментът, когато разбрахме, че нещата отвън навътре трудно се променят.
Давайки си сметка колко неща искаме да променим, а не можем - нито нормативно, нито имаме ресурса, трябваше да предприемем нещо – за това направихме завоя към политиката.
-Какви са Ви намеренията оттук-нататък?
-„Браво, Пловдив” са онези романтици, които защитават интересите на всички пловдивчани в града. Ние не сме обиграни политици, които ще стоят и търсят облаги за себе си. Идеята ни е да продължим, както досега. Никой от екипа не си е пощадил времето, енергията и средствата да прави каквото и да е, ще продължим в този дух.
Имаме желанието, амбицията и волята да изпълним нашите цели, които са единствено в полза на пловдивчани, а не за наша лична облага.
-Кандидат сте за кмет на „Централен”, каква е програмата Ви за района?
- „Централен” е душата на Пловдив. В него влизат най-емблематичните места на града, като се започне от безценните забележителности около Главната до тепетата и реката. Ако Античният театър, Римският стадион, Форумът са в добро състояние, не така стоят нещата с тепетата и реката, които са на герба на Пловдив.
От „Браво, Пловдив” неведнъж сме казвали, че реката трябва да е място за пловдивчани – с множество атракции и места за отдих.
Тепетата – през последните години се направиха някои неща на Бунарджика, Сахата, но какво да кажем за Младежкия хълм? Там освен частната инвестиция в подножието, нищо друго не е направено. Вече 20 години основните алеи до детската железница не са пипани. Това бе една от нашите акции там – като запълнихме огромните кратери по алеите, поне да бъде проходимо.
Развитието на Младежкия хълм ще бъде наш основен приоритет – от зелената система до местата за хората.
-На представянето си, заявихте, че виждате Главната на Пловдив, като място за световни брандове, какво имахте предвид?
- Представете си „Луи Вюитон” на Главната, след него магазин на „Армани”, „Долче и Габана”. Това ще е начало, което след себе си ще докара и други световни марки. Централната улица на Пловдив може да бъде топ локация за шопинг в цяла България. Това ще докара след себе си много туристи, които ще идват да пазаруват по подобие на много известни улици в Европа. Самият пазар в последствие ще промени облика на Главната – ще се отворят ресторанти, кафенета и така ще се завърти целия процес.
Община Пловдив чрез своите връзки и собственост на Главната може да докара първите инвеститори от такъв клас, а след това нещата сами ще си дойдат на мястото.
-Какво друго предвиждате в централна градска част?
-Разширяване на пешеходната зона задължително. Това е процес, който спря през последните четири години. Тютюневият град и превръщането на част от ул. „Иван Вазов” в пешеходна, премахване на конструкцията на Пешеходния мост, като продължение на Главната . Това са следващите стъпки, които трябва да се предприемат.
Трябва да спасим и възможно повече паметници на културата и къщи с безценни фасади, които са обект на интерес заради строителните показатели на имотите, върху които са построени.
-По кварталите също има доста неща за оправяне…
- Район „Централен” е най-старият в Пловдив, въпреки значителните инвестиции през последните години, все още има много зони, които имат нужда от реновиране. За пример ще дам кварталите „Съдийски”, „Мараша”, „Младежки хълм” – трябват ударни ремонти – улици, тротоари, детски площадки. Там хората не усещат много, че са част от „Централен”, тъй като немалко време са били пренебрегвани.
Яна Димитрова е с номер 36 в интегралната бюлетина за кмет на район „Централен” и с преференция 104 в листата за Общинския съвет!
„Браво, Пловдив” се явява с регистрацията на „Българска прогресивна линия” за кмет, районни кметове и общински съвет!
Купуването и продаването на гласове е престъпление!
Още от категорията
ЦИК предлага на президента да насрочи избори в шестте села заради паритет на балотажа