С каяк по Марица! С кратка, но изключително красива разходка от Захарна фабрика до моста на Панаира, основателят на сдружение „Браво, Пловдив“ Веселин Костов илюстрира една от основните точки в програмата на сдружението – интеграцията на река Марица.
Докато за повечето градове реката обикновено е сърцето на града, то в Пловдив реката е откъсната от градския пейзаж. Тя е един от най-важните елементи в екосистемата на града, но пловдивчани са загубили връзката си с нея, а тя се е свила в коритото си, притисната от храсти и новопоявили се лонгозни горички и живее собствен живот.
По-възрастните пловдивчани помнят, че до края на 60-те реката си е била естествен привлекателен център за малки и големи, имало е места за плуване и брегове за излежаване.
„Когато се говори за реката е добре да се види как стоят нещата отвътре, а не само да гледаме от брега и да цъкаме с език. Като дете съм прекарвал много лета край Марица – ловил съм риба с приятели, криели сме се по тръстиките, веднъж дори щях да се удавя. Баща ми ме е водил на плаващия ресторант, който беше до Водната палата. Сега реката изглежда съвсем различно - природата е завзела голяма част от бреговете, появили са се много острови. За съжаление е пълна с боклуци и пластмасови опаковки, които водата носи надолу. Истината е, че в момента реката е много красива и едновременно с това много опасна“ разказва Костов.
По време плаването си, той е забелязал разрушени стени, много паднали дървета, а най-притеснителното, според него, са малките горички под мостовете на града. „Ако стане пожар там, на огнеборците ще им е много трудно да го загасят, а огънят ще компрометира арматурата на съоръжението и мостът ще бъде неизползваем. Рискът градът да бъде разделен на две части изобщо не е за подценяване“, смята пловдивчанинът, който преди време е бил активен член на една от най-големите екологични организации в Белгия.
Според него бъдещият проект за социализацията на реката трябва да намери пресечната точка между архитектура, дизайн и екология.
„Тази грозна конструкция, която се намира върху Пешеходния мост, задължително трябва да се махне, защото тя скрива една от най-красивите гледки в града“, казва пловдивчанинът.
Друга негова идея е под мостовете да бъдат монтирани къщички за прилепи, тъй като те могат да редуцират значително популацията от комари, които тормозят жителите на града всяко лято. „Един прилеп изяжда 15 000 комара на денонощие, а екскрементите им са храна за рибите. За съжаление прилепите през последните години рязко намаляха, тъй като при санирането на сградите, дупките, през които те влизат в подпокривните пространства, са запушени от изолация“ казва Костов. Според него реката може да бъде и удобен транспортен коридор при ежедневните задръствания. Водните спортове, както и различните плаващи атракции, може да дадат добавена стойност на града като туристически и спортен център.
Екипът на „Браво, Пловдив“ е категоричен, че реката трябва да бъде място за култура, бизнес, спорт и отдих чрез благоустрояване на крайбрежните зони, изграждане на паркови рекреационни и атракционни зони. Те ще настояват това да бъде и основна точка в работата на следващото управление на града.
Ако и вие желаете да се разхождате, спортувате и се забавлявате на брега на красивата Марица, гласувайте с бюлетина №36.
Сдружение „Браво, Пловдив“ участва в местните избори с регистрацията на Българска прогресивна линия.
Купуването и продаването на гласове е престъпление.
Още от категорията
ЦИК предлага на президента да насрочи избори в шестте села заради паритет на балотажа