Бившият Нармаг на Главната в Пловдив, където се помещава магазина от световната верига „H&M”, отново се продава, показва справка в регистъра на публичните продажби в камарата на Частните съдебни изпълнители. Емблематичната сграда в самия център на Пловдив е пусната за трета поредна публична продан, като начална цена вече е паднала под 10 млн. евро.
Наддаванията за апетитния имот, в който се помещава магазинът от световната верига „H&M”, този път ще започнат от 19 537 824 лева, което са 9 989 530 евро. За сравнение преди 2 месеца сградата се продаваше с начална тръжна цена от 21 760 134 лв. (11 125 780 евро), а през юли наддаванията започваха от 24 177 927лв. или 12 361 977 евро.
Търгът е отворен за оферти от 19 ноември, а такива ще се приемат до 19 декември тази година. Евентуалният нов собственик ще бъде обявен на 20 декември, когато ще бъдат отворени предложенията.
Огромният имот с обща площ от 4 513.90 кв.м попада в ръцете на ЧСИ Мариана Кирова, заради дългове на фирмата собственик „СС ПРОПЪРТИ” ООД към австрийската банка ФОЛКСБАНК ЩАЙЕРМАКС АД. Дружеството е с внесен начален капитал от близо 5,4 млн. лева и се управлява от двама собственици – Карл Полцхолер, който е собственик на 60% от капитала и Рудолф Лайтнер, който притежава 40%. Фирмата СС ПРОПЪРТИ ООД е основана на 23 Юли 2008 година, като седалището на компанията се намира в гр. Пловдив. Оборотът на фирмата за 2021 година е в размер на 544,000 лв. което е с 11% по-малко от предходната 2020 година (610,000 лв.), а средният годишен ръст е -3%.
ЧСИ продава емблематична сграда на пъпа на Пловдив за 24 млн. лева
Имотът е разположен на шест етажа с разгъната застроена площ от 4513.90 кв.м. и се състои от сутерен, множество търговски обекти и магазини, офиси, изложбена зала, кафене, сервизни помещения, тераси, стълбища и др. Върху него са наложени възбрани по граждански дела в Грац, Австрия за над 9 млн. лева.
Сградата притежава статут на архитектурно-строителен паметник на културата. В приземните нива е експонирана безценна археология - там е източният сектор на Античния стадион на Филипопол. Припомняме, че в края на февруари 2021 г. бе подписан договор между Община Пловдив и „СС Пропърти“ ООД, с който археологическите находки на територията на груповия паметник на културата „Историческа зона Филипопол-Тримонциум-Пловдив” в сградата на търговския център бяха отворени за пловдивчани и гости на града. Обектът бе оборудван с фискално устройство и персонал, който да посреща туристите. Той е част от активите на Общинския институт "Старинен Пловдив". Включен е в комбинираните маршрути, които се предлагат на посетителите.
Някогашният Нармаг е наследник на Търговския дом на Ково и Сиди. Обединява две здания, строени през 1926 г. и 1930 г. по проект на арх. Христо Пеев. Оформени са в единен комплекс. Сградата е пететажна с мецанин откъм централната улица “Княз Александър I” и триетажна откъм ул. “Отец Паисий”. Тя е архитектурен паметник културата.
По време на реставрацията и ремонта на сградата в основите бе открит богат археологически материал - голям брой мраморни седалки, някои от които украсени с релефно изображение на лъвски лапи, 100% от мраморния ортостат в този сегмент на стадиона, базисен ред, носеща конструкция на седалките - тухлена и каменна, стълбище със запазени in situ пет стъпала, резервоар за вода и три улични водопровода, принадлежащи наводоразпределителната система на ранновизантийския Филипопол. На трибуните се четат имената на знатните фамилии на древен Филипопол, които са имали свои запазени места. Разкритите акведукти, както и още съхранени артефакти, са привлекателни за любителите на историята и мястото е една от атракциите в града.
Още от категорията
Мебелна компания продава сградния си фонд в Пловдив, за да разшири производството си